Dzień Świętego Patryka, który obchodzimy 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty.
Kim był św. Patryk?
Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec.
Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.
Rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup powrócić tam z misją. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.
Legendy związane ze św. Patrykiem
Istnieje wiele legend o świętym Patryku. Jedna z nich mówi o tym, że wypędził węże z Irlandii. Podobno zrobił to za pomocą drewnianej laski – przegonił węże do morza i zakazał im wracać. Inna wersja opowiada historię pewnego starego węża, który opierał się wypędzeniu lecz został przechytrzony – św. Patryk zbudował skrzynkę i zaprosił gada do środka. Dyskusja była coraz bardziej intensywna, gdyż wąż twierdził, że skrzynka jest dla niego za mała. W końcu, by udowodnić swoją rację, wąż wszedł do skrzynki, po czym św. Patryk zatrzasnął wieko i wrzucił skrzynkę do morza. W Irlandii rzeczywiście nie ma węży.
Inna słynna legenda związana jest z koniczyną. Mówi się, że za jej pomocą święty Patryk wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej.
Dzień świętego Patryka w Irlandii
W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Kolor zielony jest symbolem kraju więc mieszkańcy paradują cały dzień poprzebierani.
Tego dnia pije się duże ilości whiskey, oraz legendarnego piwa Guinness. Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki.
Dzień Św. Patryka w Polsce i na Świecie
Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności. Tego dnia odbywają się koncerty, imprezy i pokazy tradycyjnego tańca. To również dobra okazja na skosztowanie tradycyjnych irlandzkich potraw. W irlandzkich pubach można napić się oczywiście irlandzkiego piwa.
W niektórych miastach odbywają się też festiwale lub parady. Radosna oprawa irlandzkiego święta corocznie przyciąga rzesze uczestników na całym świecie. Najchętniej w Europie świętują mieszkańcy Holandii, Niemiec czy Półwyspu Apenińskiego, a na świecie w USA, Australii, i krajach Azji.
Najbardziej widowiskowa jest parada w Nowym Jorku, natomiast w Chicago można obserwować wyjątkowe zjawisko – przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony. W 2020 roku z powodu pandemii korona wirusa po raz pierwszy od 250 lat przesunięto paradę z okazji Dnia Świętego Patryka na Manhattanie.
Co roku w wydarzeniu uczestniczyło ok. 150 tys. osób. Chociaż wiem, że organizatorzy parady nie podjęliby tej decyzji pochopnie, eksperci zdrowia publicznego są zgodni co do tego, że najbardziej skutecznym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się korona-wirusa jest ograniczenie
zgromadzeń i bliskich kontaktów – tłumaczył wówczas Andrew M. Cuomo, gubernator Nowego Jorku.
Podobną decyzję podjęły też władze Irlandii, jak i prezydenci oraz burmistrzowie miast na całym świecie, które były zaangażowane w obchody Dnia Świętego Patryka.
Opracowanie: MCKCiE