Wśród zabytków prezentowanych w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego znalazły się niezwykłe miejsca z powiatu tarnowskiego i gorlickiego: Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Synagoga w Bobowej.
27 września 2020 na stronie www.dnidziedzictwa.pl (przejście do nowej strony) oraz na www.facebook.com/mik.krk (przejście do nowej strony) odbędą się premiery filmów o każdym z tych miejsc.
„1140 hektarów perfekcji” – premiera filmu 27.09.2020 o godz. 10.00
Ignacy Jan Paderewski miał wszystkie cechy, które torują drogę na szczyt: wyjątkowy talent muzyczny, niezwykłą osobowość, charyzmę, zamiłowanie do perfekcji oraz intrygującą fizjonomię. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wzbudzając powszechny zachwyt i uwielbienie tłumu należne supergwieździe. Do legendy przeszedł luksusowy styl życia artysty – jego podróże i posiadłości, z których jedynym zachowanym jest dwór w Kąśnej.
O „królu pianistów” i „czarodzieju klawiatury”, o fenomenie „paddymanii”, a także o wielkim marzeniu mistrza, jakim było posiadanie perfekcyjnego gospodarstwa w Polsce, opowiedzą muzykolodzy, pracownicy Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ – Justyna Szombara i Michał Jaczyński. Działalność Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna przedstawi dyrektor Łukasz Gaj.
„Boże iskry” – premiera filmu 27.09.2020 o godz. 10.30
Z końcem XIX wieku Bobowa stała się jednym z najpotężniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Stało się tak za sprawą dynastii Halberstamów – Szlomo ben Mejera Natana oraz jego syna Bencjona, który poza pełnieniem godności cadyka oddawał się także tworzeniu muzyki chasydzkiej. Dla chasyda muzykowanie jest bowiem jednoznaczne z modlitwą.
Jak brzmiały modlitwy na dworze cadyka? Co jeszcze można było usłyszeć w przedwojennej Bobowej i jak wyglądało słynne wesele Nechamy Goldy – opowiedzą muzykolożka Sylwia Jakubczyk-Ślęczka oraz historyczka i judaistka Karolina Ożóg. W tej wyjątkowej podróży do żydowskiej Bobowej towarzyszyć nam będą pieśni w wykonaniu Cracow Singers.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.
Z powodu pandemii zorganizowanie wydarzeń z udziałem publiczności było niemożliwe, dlatego niezwykłe obiekty zaprezentowane zostaną w formie filmowych opowieści. Każda z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w internecie. Wszystkie filmy będą zawierały tłumaczenie na Polski Język Migowy.
Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu.
Książka będzie dostępna w wersji drukowanej w siedzibie MIK, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka (przejście do nowej strony) do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.
Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl (przejście do nowej strony) oraz na www.facebook.com/mik.krk (przejście do nowej strony).
- Sobota 19 września:
Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)
Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30) - Niedziela 20 września:
Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)
Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00) - Sobota 26 września:
Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)
Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30) - Niedziela 27 września:
Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)
Synagoga w Bobowej (od 10.30)
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU „KULTURA W SIECI”