„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole z tej okazji 12 lutego odbyło się spotkanie z panem Tadeuszem Markiem Płużańskim dziennikarzem i historykiem specjalizującym się w powojennej historii Polski.
Jest On także założycielem i prezesem Fundacji Łączka, sprawującej opiekę nad warszawską Łączką i innymi miejscami, w których komuniści zakopywali polskich bohaterów. Wykład dotyczył bohatera, ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów: „ROTMISTRZ WITOLDA PILECKIEGO”.
Tato Pana Płużańskiego bezpośrednio znał rotmistrza Witolda Pileckiego, był jego kurierem do gen. Władysława Andersa.
Głównym celem wykładu, lekcji historii było inspirowanie młodych ludzi do pogłębiania wiedzy o Witoldzie Pileckim, bohaterze narodowym. Jednym z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, który jako jedyny na świecie poszedł dobrowolnie do niemieckiej fabryki śmierci – obozu w Auschwitz. Po 1945 roku walczył niezłomnie z drugim sowieckim okupantem Polski. Został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 roku. Jego szczątki do dzisiaj nie zostały odnalezione.
Warto pamiętać o naszych bohaterach. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Przez wiele lat robiono wszystko, żeby ich wymazać z naszej pamięci, żeby o nich nie pamiętać. Była to ciekawa lekcja historii dla młodzieży.
My dzisiaj w Polsce, Grybowie nie możemy o nich zapomnieć. Powinniśmy młodemu pokoleniu przekazywać wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych.
W szkole jest również gazetka o Żołnierzach Niezłomnych, a jeden z uczniów wziął udział w biegu: Tropem Wilczym w Gorlicach.
Chwała bohaterom! „Pamiętamy i będziemy pamiętać”.
Tekst/zdjęcia: Barbara Glińska