Projekt „Nowe Jutro z POWERE-em – program zwiększania aktywności zawodowej małopolskich NEET’s!” to kompleksowy program Aktywizacji zawodowej osób młodych – w wieku 15-29 lat, biernych zawodowo, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu tzw. młodzież NEET.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020,
Numer i nazwa Osi priorytetowej: I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa 80 osób młodych, w tym osób z niepełnosprawnościami w wieku 15-29 lat, biernych zawodowo, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu tzw. młodzież NEET.
Aby wziąć udział w projekcie musisz spełniać poniższe kryteria:
- WIEK – jesteś w wieku pomiędzy 15‐29 lat,
- NIE PRACUJESZ – jesteś bezrobotna(y) lub bierna(y) zawodowo
- NIE KSZTAŁCISZ SIĘ – nie uczysz się na studiach dziennych, w liceum, technikum, szkole branżowej, policealnej
- NIE SZKOLIŁAŚ(EŚ) SIĘ – nie uczestniczyłaś(eś) w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy w formie aktywizacji finansowanej ze środków publicznych w okresie ostatnich 4 tygodni
- MIESZKASZ W MAŁOPOLSCE – może być to również pobyt tymczasowy – w jednej z gmin województwa Małopolskiego
- JEŚLI NIE MIESZKASZ W JEDNEJ Z GMIN WYMIENIONYCH W PUNKCIE 5 możemy Cię zakwalifikować do projektu jeśli:
- jesteś osobą niepełnosprawną
- jesteś rodzicem który chce wrócić do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem
WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU
- INDYWIDUALNE WSPARCIE DORADCZE – IPD
Wsparcie zaplanowane jest dla wszystkich Uczestników/czek Projektu, tj. dla 80 osób (4 godziny). Celem zadania jest diagnoza potrzeb Uczestników/czek Projektu, możliwości doskonalenia zawodowego i określenie barier w zatrudnianiu oraz stopnia oddalenia od rynku pracy. Dzięki IPD możliwe będzie określenie kolejnych etapów wsparcia w projekcie dla poszczególnych osób, z uwzględnieniem predyspozycji, wykształcenia, wieku czy doświadczenia, sytuacji społecznej i zawodowej.
- WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
O potrzebie skierowania do psychologa decyduje Doradca Zawodowy podczas tworzenia IPD. Spotkania z Psychologiem (4 godziny) mają na celu skuteczne przygotowanie IPD, co pozwoli Uczestnikowi Projektu na lepsze poznanie swojej osoby np. mocnych i słabych stron. Testy psych. posłużą poznaniu predyspozycji oraz cech osobowości ważnych z punktu widzenia poszukiwania pracy.
- POŚREDNICTWO PRACY
Pośrednictwem pracy objęci zostaną wszyscy Uczestnicy/czki Projektu, tj. 80 osób (3 godziny). W zależności od potrzeb Uczestnika Projektu, pośrednictwo obejmie m.in. umiejętność sprawnego poruszania się po rynku pracy, sposoby samodzielnego poszukiwania pracy, informację o aktualnych ofertach/giełdach/ targach pracy, projektach dla UP, wsparcie w przygotowaniu CV i aplikacji, szukaniu ofert pracy i alternatywnych formach szukania zatrudnienia.
- ZATRUDNIENIE WSPIERANE
Wsparcie zaplanowane jest dla 20% Uczestników/czek Projektu, tj. dla 16 osób, dla których takie wsparcie będzie niezwykle pomocne. Trener pracy, który będzie pracował z Uczestnikami/czkami Projektu będzie towarzyszył im we wszystkich działaniach, wzmacniając ich aktywność zawodową. Metoda Trenera Zatrudnienia Wspieranego będzie zastosowana w przypadku osób długotrwale bezrobotnych, z niepełnosprawnościami, z niskimi kwalifikacjami czy o niskim poziomie kompetencji społecznych.
- SZKOLENIA/KURSY ZAWODOWE
Wsparcie zaplanowane jest dla wszystkich Uczestników/czek Projektu, tj. dla 80 osób. W ramach projektu realizowane będą szkolenia/kursy zawodowe zgodne z zainteresowaniami, predyspozycjami czy dotychczasowym doświadczeniem Uczestników/czek Projektu. Uczestnicy/czki Projektu będą mogli nabyć kwalifikacje lub kompetencje zawodowe zgodne z Inteligentnymi specjalizacjami województwa małopolskiego lub odpowiadające na zapotrzebowanie wskazane w Barometrze zawodów dla danego powiatu.
- STAŻE ZAWODOWE
Wsparcie zaplanowane jest dla 32 Uczestników/czek Projektu. Celem staży jest zdobycie umiejętności praktycznych przez Uczestników/czki Projektu oraz zdobycie doświadczenia zawodowego na stanowisku związanym z tematyką szkolenia.
W ramach stażu każdy Uczestnik/czka Projektu będzie miał/a zapewnione:
- stypendium stażowe – kwota 1033,70 złotych ‘na rękę’
- ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
- ubezpieczenie NNW
- badania lekarskie
- zwrot kosztów dojazdu
- WSPARCIE INICJATYW NA RZECZ PODNOSZENIA ZDOLNOŚCI DO MOBILNOŚCI GEOGRAFICZNEJ
Wsparcie zaplanowane jest dla 3 Uczestników/czek Projektu. Celem wsparcia jest przyznanie dodatku relokacyjnego Uczestnikowi/czce Projektu na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem stałego zamieszkania.
Dodatek relokacyjny będzie przyznany w przypadku, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wynosi co najmniej 50 km lub czas dojazdu do tego miejsca i powrotu do stałego miejsca zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie.
- osoba będzie pozostawała w zatrudnieniu lub wykonywała inną pracę zarobkową przez okres co najmniej 6 miesięcy od dnia powstania stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego lub będzie prowadziła działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, zgodnie z aktualnym wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego.