Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują na dzisiejszy wieczór i noc wystąpienie silnych burz. W burzach, porywy wiatru mogą osiągać lokalnie 115 km/h. Może im także towarzyszyć ulewny deszcz – miejscami nawet do 60 mm oraz grad. W związku z tym, został uruchomiony Alert RCB.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ocenili na 80%. Dlatego, dzisiaj kolejny raz został uruchomiony SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniach Alert RCB. Ostrzeżenie o treści: Uwaga! Dziś i w nocy (12-13/08) przewidywane burze z gradem i lokalnie silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli możesz – zostań w domu – komunikat o takiej treści został wysłany do osób, przebywających w województwach:
- śląskim;
- świętokrzyskim;
- podkarpackim;
- małopolskim;
- lubelskim;
- podlaskim (powiaty: siemiatycki, hajnowski, bielski);
- mazowieckim (powiaty: łosicki, siedlecki, Siedlce, garwoliński, kozienicki, zwoleński, radomski, Radom, lipski, szydłowiecki).
Pamiętajcie aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zamknąć okna i drzwi;
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe;
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem;
- unikać przebywania pod drzewami;
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni;
- pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna;
- rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
W domu
Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:
- unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
- odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
- przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
- jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
Porażenie piorunem – co robić
- należy zbadać stan ogólny poszkodowanego,
- trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne,
- jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.
Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.