Burmistrz Miasta Grybów oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Krakowie zapraszają na spotkanie w sprawie rządowego programu „Czyste powietrze”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła oraz docieplenie budynków.
Zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie (ul. Kościuszki 7), w dniu 23 maja 2019 r. w godz. 10.00-15.00. Spotkanie zostanie poprowadzone przez Pana Pawła Korczaka, Doradcę Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Celem program jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.
Program przewiduje dofinansowania m.in. na:
- wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
- docieplenie przegród budynku,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, Burmistrz Miasta Grybowa przypomina, że od 1 lipca 2017 roku, obowiązuje zakaz eksploatacji nowych instalacji spalania paliw stałych o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnym rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu (Uchwała nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r.). Obowiązuje również zakaz spalania węgla o udziale frakcji 0-3 mm powyżej 15% oraz biomasy o wilgotności powyżej 20%.
Dla istniejących kotłów pozaklasowych zakaz eksploatacji zacznie obowiązywać 2 stycznia 2023 roku, a dla kotłów klasy 3 i 4 od 1 stycznia 2027 roku. Ogrzewacze, które nie spełniają wymagań ekoprojektu lub ich sprawność cieplna wynosi poniżej 80%, od 1 stycznia 2023 roku, muszą zostać wymienione lub doposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.
Uchwała antysmogowa dotyczy budynków mieszkalnych, a także budynków gospodarczych, szklarni, tuneli foliowych, lokali usługowych czy zakładów przemysłowych. Ograniczenia obejmują wszystkie instalacje, w których następuje spalanie paliw, między innymi w ramach procesów produkcyjnych, gastronomi, wędzarni, suszarni itp.
Za niedostosowanie się do przepisów wynikających z uchwały antysmogowej grozi mandat w wysokości do 500 zł. Sprawa może zostać również skierowana do sądu, gdzie kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł.