Już po raz trzeci Grybów wziął udział w ogólnopolskiej akcji „Orszaku Trzech Króli”. Pierwszy taki Orszak przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku…
Obecnie organizacją na skalę ogólnopolską zajmuje się Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana do życia w 2010 roku. W roku bieżącym w tych „ulicznych jasełkach” oficjalnie udział wzięły 752 miasta. W tym gronie było także miasto Grybów.
A jak zaczęła się historia Orszaku w naszym mieście? Choć brzmi to trochę nieprawdopodobnie, pomysł kiełkował jednocześnie w kilku głowach. Pani Ewa Kornakiewicz niemal w tym samym czasie z panem Krzysztofem Radziakiem, późną jesienią 2016 roku, przybyli z tym pomysłem do Domu Kultury jako instytucji, która może nadać przedsięwzięciu ramy organizacyjne. Ta płynąca od mieszkańców inicjatywa korespondowała planami Pana Burmistrza Pawła Fydy, aby i ulicami Grybowa w Święto Objawienia Pańskiego przeszedł „Orszak Trzech Króli”.
Nie zapominajmy, że jest to jedno z najstarszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, dlatego od początku mogliśmy liczyć na zaangażowanie parafii grybowskiej i przychylność księdza Proboszcza Ryszarda Soroty.
Organizacyjną trudność w Grybowie stanowi fakt, że przez nasz Rynek przebiega droga krajowa. W związku z powyższym, ogólne wytyczne jakie przed organizatorami stawia Fundacja „Orszak Trzech Króli” należało dostosować do naszych miejscowych realiów. Pierwszy scenariusz przygotowany na bazie tychże wytycznych opracował syn pani Ewy Kornakiewicz, Kuba. Do dziś, wprowadzając do niego coroczne udoskonalenia, stanowi on podstawę „ulicznych jasełek” w Grybowie. Kuba jest też już od trzech lat narratorem widowiska.
Widowiska, no właśnie, ale czy jest to tylko przedstawienie? Uczestnicząc w orszaku od trzech lat z ramienia instytucji kultury mogę śmiało powiedzieć, że jest to także przeżycie religijne, przybliżające nam tajemnicę Bożego Narodzenia, bowiem zarówno uczestnicy orszaku jak i widzowie, wspólnie oczekują na przybycie „Królów” idących za gwiazdą, spontanicznie śpiewają kolędy, celebrują Święto Objawienia Pańskiego.
Wracając jednak do organizacji samego orszaku, trzeba zauważyć i podkreślić zaangażowanie oraz pomoc wielu osób. W roku bieżącym pochody tworzyli uczniowie trzech szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie (opiekun – pani Kornelia Lichoń), Szkoły podstawowej nr 2 w Grybowie (opiekun- pani Agnieszka Hotloś) oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siołkowej (opiekun – pani Magdalena Liszka).
Za aniołki, diabełki oraz pastuszków przebrane były dzieci z grybowskich przedszkoli: Samorządowego Przedszkola „pod Topolą” (opiekun – pani Beata Sus), Przedszkola Parafialnego (opiekun – pani Marta Wojtarowicz) oraz Akademii Przedszkolaka (opiekunowie – panie Renata Hotloś i Karolina Stawek).
Kolejny raz mogliśmy liczyć na księży wikariuszy, którzy wcielili się w role Królów – Mędrców ze Wschodu. Podobnie jak w roku ubiegłym byli to Ks. Janusz Mąka, Ks. Tomasz Rokosz oraz Ks. Damian Pitwor. Być może było im trochę łatwiej wsiąść na konie, ponieważ robili to kolejny raz, nie mniej jednak jest to nie lada wyzwanie i wymaga wcześniejszych przygotowań.
Skoro jesteśmy przy koniach, należy zauważyć, że niewątpliwie stanowią one dużą atrakcję. Dlatego też w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Panu radnemu powiatowemu Wiktorowi Obrzutowi, który bezinteresownie ofiarował swoją pomoc przy organizacji Orszaku, „użyczając” swoich wspaniałych zwierząt Kacprowi, Melchiorowi oraz Baltazarowi w podróży do grybowskiego Betlejem.
Oprawę muzyczną widowiska poprowadził Pan Marian Bergański wraz ze swoim zespołem „Synkopa” z Siołkowej. Skorzystaliśmy także z uprzejmości właścicieli dawnego budynku Licemu Ogólnokształcącego, którzy użyczyli balkonu budynku do odegrania sceny rozmowy z królem Herodem, w którego rolę wcielił się w tym roku Artur Bochenek.
Wielkie podziękowania należą się również państwu Katarzynie i Dariuszowi Bernasiewiczom, którzy zagrali role Marii i Józefa. Tak jak w latach ubiegłych, w skompletowaniu potrzebnych strojów mogliśmy liczyć na pomoc ze strony państwa Doroty i Krzysztofa Brońskich, właścicieli zamku „Stara Baśń”.
Szczególne podziękowania należą się pani Ewie Kornakiewicz, która od trzech lat jest koordynatorem orszaku i bierze na siebie dużą część organizacyjnych przygotowań, co wymaga wiele wysiłku i poświecenia. Rola pani Ewy jest trudna do przecenienia, dlatego jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
Jak już wspomniałam na wstępie, od początku ramy formalno-organizacyjne nadaje orszakowi Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie (dawniej MDK), jednocząc w tym dziele instytucje i osoby prywatne. Żeńska załoga Centrum zawsze może liczyć na pracowników Urzędu Miejskiego w Grybowie, zwłaszcza w kwestii ustawienia „szopki” (męska pomoc), za co również serdecznie dziękujemy.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały w tym roku zastępy OSP Grybów-Biała i OSP Siołkowa oraz policjanci z Komisariatu Policji w Grybowie. Składamy podziękowania służbom mundurowym za pomoc.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia „III Orszaku Trzech Króli” w Grybowie jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Pomimo mroźnej pogody mieszkańcy miasta dopisali jak co roku i jest to najlepszy dowód na to, że idea organizacji orszaku w naszym mieście była ze wszech miar słuszna . Obyśmy mogli spotkać się w Święto Objawienia Pańskiego na Rynku w Grybowie za rok. Do zobaczenia!
Tekst: Stanisława Morańda
Foto: Mateusz Książkiewicz (Grybow24.pl)