W czwartek przed Świętami Bożego Narodzenia 2018 (tj. 20 grudnia) w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie odbyło się podsumowanie projektu „Poprawa aktywności i samodzielności dla osób w wieku 60+” zorganizowanego i przeprowadzonego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie dla seniorów z terenu naszego miasta.
Projekt ten zgromadził wielu stałych uczestników, mieszkańców Miasta Grybowa. Oprócz cotygodniowych zajęć ruchowych Nordic Walking, uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się na warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów.
W ramach porad specjalistycznych odbyły się spotkania między innymi z instruktorem dyscypliny sportowej jaką jest popularny Nordic Walking, który udowodniła, że popularny „marsz z kijkami” jest dyscypliną najbardziej bezpieczną dla osób w wieku 60+ oraz to, że kijki stanowią ciekawą alternatywę aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Realizowany projekt pozwolił na uruchomienie „Akademii Zdrowia Seniora”, w ramach której prowadzono gimnastykę dla seniorów, dostosowaną do ich możliwości. Zajęcia ruchowe miały za zadanie usprawnić pracę kręgosłupa i wpłynąć na dobre samopoczucie i kondycję każdego uczestnika.
Spośród wielu spotkań jakie się odbyły w ramach projektu, były także konsultacje z dietetykiem, psychologiem, kucharzem, kosmetyczką a nawet fizjoterapeutom. Tym samym seniorzy uczyli się o zdrowym i racjonalnym odżywianiu dostosowanym do ich wieku, radzenia sobie ze stresem, gotowania nowych potraw, profilaktyki i leczenia bólu kręgosłupa współczesnymi metodami.
Oprócz porad i specjalistycznych informacji sniorzy mieli możliwość skorzystać m.in.: z Komputerowego Badania Cery aparatem API, kosmetyków, itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z przedstawicielem Policji, panem dzielnicowym, który poprowadził wykład na temat zagrożeń i przestępstw, które często dotykają Seniorów, a także osobą która zajmuje się trenerstwem pamięci.
Cyklicznie odbywały się zajęcia wspomagające sprawność umysłową i koncentrację, seniorzy spotykali się przy grze w gry planszowe i karciane, odbyła się nauka tańców towarzyskich z elementami tańców regionalnych. Miały miejsce także zajęcia z bibułkarstwa oraz karaoke.
Odbyły się liczne spotkania plenerowe między innymi: w Ośrodku Szkoleniowym Politechniki Warszawskiej, ognisko w Sudole, wyjazdy integracyjne do Wysowej-Zdrój, Muszyny, Szczawnicy, Niedzicy, oraz miały także miejsce wieczorki taneczne.
– Każda forma aktywności rodziła kolejne nowe pomysły, a co za tym idzie, przyciągała nowych członków tego projektu – mówi Paweł Fyda, Burmistrz Miasta Grybów. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że cel zadania został w pełni zrealizowany. Zachęciliśmy Seniorów do aktywności, udowodniliśmy im, że są bezcenną grupą społeczną, która ma taki sam dostęp do wszelakiego rodzaju usług i rozrywek, jak inne grupy wiekowe.
Tekst i fot.: Mateusz Książkiewicz (Grybow24.pl)