Sprawozdanie z działalności przyrodniczego koła zainteresowań „Zielone Asy” za rok szkolny 2017/2018 (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Grybowie).
Program kółka przyrodniczego „Zielone Asy” jest przeznaczony uczniów chcących poszerzać swoje zainteresowania w zakresie przyrody. Jego treści pozwalają na dokładniejsze pogłębienie i rozszerzenie wiadomości, których nie można zrealizować na lekcjach przyrody ze względu na ograniczenia czasowe. Pozwala on zwrócić uwagę uczniów na otaczający świat i zainteresowanie jego pięknem oraz ochronę jego zasobów.
W tym roku ze względu na to, że w naszej szkole ruszył projekt „Nowoczesna Szkoła” i nasi uczniowie mogli brać udział w różnych zajęciach przyrodniczych, „Zielone Asy” skupiały głównie czwartoklasistów. Zajęcia odbywały się w piątki o godzinie 13:15, a uczniowie mieli okazję pracować różnymi metodami:
- praca z tablicą interaktywną – rozwiązywanie interaktywnych zadań
- mikroskopowanie – oglądanie preparatów trwałych i wykonywanie własnych preparatów mikroskopowych, np. z liścia, ziemniaka, cebuli;
- badanie siły elektrostatycznej przy pomocy balonu i skrawków papieru;
- różnego rodzaju doświadczenia z wodą;
- ciecz nienewtonowska;
- podtrzymywanie spalania (właściwości tlenu);
- formy ochrony przyrody;
- powstawanie tęczy;
- jak działają magnesy;
- budowa owadów i pajęczaków;
- rozpoznawanie roślin;
- przyrodnicze gry dydaktyczne: ciało człowieka, Wszechświat, geografia Polski, zwierzęta;
- praca z mapą;
- badanie wody z rzeki Biała, z Czerwonego Potoku oraz deszczówki na obecność azotanów, badanie pH, twardości wody oraz sprawdzanie zapachu wody;
- utrwalanie wiadomości zdobytych na lekcjach;
- poszerzanie swojej wiedzy przyrodniczej.
Na zajęcia uczęszczało 14 uczniów z klasy 4b. Włączali się oni w różnego rodzaju konkursy przyrodnicze, np. Olimpus – Konkurs Wiedzy Przyrodniczej, VI Szkolny Konkurs Przyrodniczy „Najpiękniejsze kryształy solne”. Członkowie „Zielonych Asów” brali również czynny udział w spotkaniach SK LOP. W listopadzie członkowie koła odwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach.
Na podstawie wymienionych działań, udziału w konkursach, wycieczkach, prezentowanych przez uczniów postawach, mogę stwierdzić, że cel ogólny i cele szczegółowe Programu Koła Przyrodniczego „Zielone Asy” zostały osiągnięte. Różnorodna tematyka i ciekawe formy przyciągają zainteresowanie uczniów już od kilku lat. Mam nadzieję, że w dalszej pracy będę je kontynuować.
Opiekun koła: Alina Rejowska
Fot.: SP Nr 1