Na terenie miasta Grybowa oraz miejscowości Florynka (gmina Grybów) trwają prace przy likwidacji i przebudowie stopni wodnych zlokalizowanych na rzece Biała Tarnowska. Prace na rzece realizowane są w ramach projektu: Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji.
Projekt jest realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Polskie Wody w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta z Instytucją Wdrażającą tj. Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dniu 18 lipca 2017 r. Planowany całkowity koszt realizacji projektu: 39,3 mln zł, w tym dofinansowanie UE z Funduszu Spójności 85 % tj. 33,4 mln zł, czas realizacji – lata 2017-2020.
Projekt zawiera kompleksowe działania o znaczeniu strategicznym dla zlewni Białej Tarnowskiej i jest kontynuacją zrealizowanego projektu „Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Biała Tarnowska” wdrożonego w latach 2010-2014 przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie (RZGW w Krakowie). Synergiczne efekty prac obu projektów przywrócą drożność korytarza ekologicznego w całej dolinie rzecznej, poprawiając funkcjonowanie ekosystemu i jednocześnie zwiększając jego odporność na zmiany klimatu. Rzekę podzieloną stopniami wodnymi można porównać do organizmu człowieka, któremu nakazano żyć – mimo podzielenia na części. Oprócz przywrócenia drożności rzeki Białej Tarnowskiej, a w wielu miejscach do przywrócenia koryta rzeki naturze. Elementy projektu są tak przemyślane, by ich skutki wspomagane były zespoleniem z przyrodą. Odtwarzana jest m.in. tak zwana boczna migracja koryta rzeki, a to nie tylko zwiększa naturalną retencję samego koryta rzeki (w rzece mieści się więcej wody, która wolniej spływa) ale również zmniejsza z całą pewnością zagrożenie powodziowe.
Obecny projekt zakłada przebudowę bądź likwidację 15 stopni wodnych zlokalizowanych na terenie takich miejscowości jak: Banica, Śnietnica, Florynka, Grybów, Biała Niżna, Stróże, Jankowa i Bobowa. W latach poprzednich z podobnego projektu zlikwidowano progi w Kąclowej, Grybowie, Ciężkowicach i Pleśnej. Stały nadzór nad pracami prowadzonymi przez wykonawcę tj. Wolimex z Limanowej prowadzą pracownicy RZGW, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Zarządu Zlewni w Nowym Sączu. Od strony miasta Grybowa nad pracami czuwa burmistrz Paweł Fyda oraz pracownicy referatu budownictwa, geodezji i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Grybowie. Kierownikiem projektu jest dr Marek Jelonek.
Tekst/fot.: Mateusz Książkiewicz (Grybow24.pl)