Początkiem czerwca w sali konferencyjnej Muzeum Lotnictwa w Krakowie Burmistrz Miasta Grybów Paweł Fyda oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie Irena Szkaradek podpisali list intencyjny potwierdzający udział Miasta Grybowa w projekcie Małopolski Tele–Anioł.
Małopolski Tele-Anioł to nic innego jak opaska bezpieczeństwa, która może uratować życie użytkownika, bowiem cały czas czuwa nad jego funkcjami życiowymi.
Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, jednak zamiast wyświetlacza posiada trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem „SOS” – wystarczy go nacisnąć i przytrzymać kilka sekund, żeby automatycznie połączyć się z Centrum Teleopieki, w którym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, pracują eksperci (m.in. ratownicy medyczni, psycholodzy), który udzielą potrzebnej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać, nie jest do tego potrzebny telefon.
Co ważne, na opaskę bezpieczeństwa można zadzwonić – urządzenia ma bowiem kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy.
Opaski bezpieczeństwa wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Dodatkowo, naciskając trzeci, żółty przycisk (z symbolem „ludzi”), można odsłuchać komunikat m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.
– Projekt kierujemy do osób niesamodzielnych, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką – a nie są, bo np. mieszkają same – mówi mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego. – Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, otrzymają oni proste w obsłudze opaski, które pozwolą im wezwać pomoc. Nie mam wątpliwości, że projekt Tele-Anioł zostanie doceniony w branży innowacji społecznych, a na wynik naszego pilotażu czekają też inne regiony. Małopolska po raz kolejny przeciera więc szlaki i udowadnia, że samorządy nie muszą bać się nowoczesnych technologii.
Dodatkowo projekt Małopolski Tele-Anioł zakłada pomoc dla osób starszych w postaci specjalnych usług opiekuńczych. Świadczone one będą w domu u seniorów, zarówno przez fachowców jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. Planuje się, że z pomocy tej skorzysta ponad 3200 osób z całego województwa małopolskiego. Ma to być pomoc nie tylko w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Każda z tych 3200 osób ma otrzymać pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb – zgodnie z założeniami ma to być około 20 godzin miesięcznie przez okresu roku.
Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie przy współpracy z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
Aby uzyskać więcej informacji o możliwości zakwalifikowania seniora do programu Małopolski Tele-Anioł należy skontaktować się z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie.
Tekst/fot.: Mateusz Książkiewicz (Grybow24.pl)