Małopolski Tele-Anioł to największy tego typu projekt w Polsce. Województwo Małopolskie realizuje projekt w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
„Małopolski Tele-Anioł” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Jesteśmy jedną z 94 jednostek samorządu terytorialnego, która zdeklarowała uczestnictwo w tym ważnym projekcie. Zobowiązaliśmy się do promowania tego programu, bo najlepiej znamy sytuację i potrzeby swoich mieszkańców.
Małopolski Tele-Anioł to program który ma na celu wsparcie osób niesamodzielnych i starszych, a technicznie – jest to opaska, którą osoby potrzebujące będą nosić na ręce i w razie zagrożenia życia lub zdrowia skorzystać z niej, aby wezwać pomoc.
W ramach projektu Małopolski Tele-Anioł powstanie CENTRUM TELEOPIEKI, zapewniające możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
Uczestnicy zostaną wyposażeni bezpłatnie w opaski bezpieczeństwa na nadgarstek z przyciskiem SOS i kartą SIM z możliwością całodobowego połączenia głosowego z Centrum, w którym pracować będą ratownicy medyczni oraz wykwalifikowani asystenci teleopieki. Ratownicy medyczni po odebraniu zgłoszenia ocenią stopień zagrożenia i udzielą odpowiedniej pomocy lub wsparcia adekwatnego do wezwania.
Opaska jest wyposażona w dodatkowe funkcje, tj.: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.
Opaska jest lekka, łatwa w obsłudze i co najważniejsze – może uratować życie. Posiada trzy przyciski: żółty – przeznaczony do odsłuchania komunikatu odnośnie godziny, zielony – do włączania i wyłączania urządzenia oraz czerwony, najważniejszy – przeznaczony do wezwania pomocy. Aby to zrobić, należy przycisnąć guzik na trzy sekundy. Po ich minięciu zostaniemy połączeni z operatorem działającym 24 godziny na dobę.
Na opaskę bezpieczeństwa można również zadzwonić – urządzenia ma kartę SIM i indywidualny numer.
Uczestnicy będą mogli skorzystać także ze wsparcia asystentów teleopieki i psychologa – będą mogli zadzwonić do telecentrum, żeby się poradzić, zwierzyć z problemów lub po prostu porozmawiać.
Osoby najbardziej potrzebujące otrzymają wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (przydzielanych w zależności
od potrzeb i stopnia niesamodzielności).
JAK DZIAŁA SYSTEM TELEOPIEKI?
Podopieczny nosi bransoletkę na nadgarstku. Jest ono wyposażone w guzik umożliwiający wezwanie pomocy oraz kartę SIM, co pozwala działać urządzeniu jak telefon. Wciśnięcie guzika powoduje natychmiastowe połączenie się z Centrum Teleopieki. Bez względu na porę dnia lub nocy w Centrum na pierwszej linii czekają ratownicy medyczni. W godzinach dziennych pracuje także psycholog oraz asystenci teleopieki.
System teleopieki automatycznie identyfikuje podopiecznego i wyświetla ratownikowi cyfrową kartę podopiecznego z najważniejszymi informacjami o osobie łączącej się z telecentrum. Pracownik ocenia sytuację i podejmuje działania odpowiednie do zgłoszonego problemu i pozostaje w kontakcie do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z USŁUGI TELEOPIEKI MAŁOPOLSKI – TELEANIOŁ?
Pierwszeństwo udziału w projekcie będą miały osoby mieszkające i przebywające na terenie województwa małopolskiego, z grupy preferowanej do objęcia wsparciem, tj.:
- osoby z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub osobę w rodzinie), o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek;
- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
- osoby lub rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa;
- osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w związku z rewitalizacją obszarów zdegradowanych;
- osoby niesamodzielne, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (np. samodzielne robienie zakupów, przygotowywanie i spożywanie posiłków, sprzątanie, poruszanie się, wychodzenie z domu, ubieranie i rozbieranie, higiena osobista, itp.).
Fot.: Mateusz Książkiewicz (grybow24.pl)