Miło nam poinformować, że już od 27 kwietnia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu udostępnia do zwiedzania nowe ekspozycje historyczne w Gmachu Głównym przy ul. Jagiellońskiej 56. W ramach promocji nowego muzeum do 6 maja 2018 r. wstęp na ekspozycje będzie bezpłatny.
Ekspozycje stałe:
- Nowy Sącz w pierwszych dekadach autonomii galicyjskiej
- Odbudowa miasta po pożarze w 1894 r.
- Wielka Wojna
- Dwudziestolecie międzywojenne
- II wojna światowa
- Galeria obrazów Bolesława Barbackiego
Adres Jagiellońska 56 w Nowym Sączu, dotychczas „zarezerwowany”” dla banków, teraz kojarzyć się będzie z sądeckim Muzeum.
Gmach Główny – nowe Muzeum w Nowym Sączu
Kiedy w 2015 r. zdecydowano, że synagoga, w której przez ponad 30 lat funkcjonował oddział Muzeum, ponownie stanie się domem modlitwy, placówka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Straciła zarówno świetne miejsce wystaw zmiennych, jak i obszerne magazyny dzieł sztuki. Dodatkowo pod znakiem zapytania stoi możliwość korzystania po 2023 r. z Domu Gotyckiego, gdzie są pokazywane między innymi cenne zbiory sztuki sakralnej, w tym wyjątkowej klasy ikony. Dlatego trzeba było szybko znaleźć inny lokal, który pomieściłby zarówno ekspozycje, jak i magazyny i biura.
W kwietniu 2016 r. Muzeum nabyło od Banku Zachodniego WBK zabytkową kamienicę przy ul. Jagiellońskiej 56 i w ciągu niespełna dwóch lat – dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – odrestaurowało i zaadaptowało do swoich potrzeb.
Gmach Główny jest najmłodszą, ósmą placówką w strukturze Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W mieście funkcjonują jeszcze: Dom Gotycki, Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Sądecki Park Etnograficzny oraz Miasteczko Galicyjskie. Placówki zamiejscowe to: Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu i Muzeum Pienińskie w Szlachtowej.
Muzeum na swoim
Przez lata siedzibą główną Muzeum był Dom Gotycki, zabytkowy budynek należący do Parafii Św. Małgorzaty. Obecnie jest nią nowy oddział – Gmach Główny, gdzie przeniesiono dyrekcję oraz większość działów merytorycznych i administrację.
Budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 wzniesiono w roku 1912 dla Banku Austro-Węgierskiego wg planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna, który był także autorem projektów oddziałów tej instytucji w kilku innych miastach galicyjskich m.in.: w Tarnowie, Stanisławowie, Tarnopolu, Przemyślu, Rzeszowie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pod adresem Jagiellońska 56 urzędowały – rzecz jasna – polskie banki. Elegancki gmach przetrwał próbę czasu i został wpisany na listę zabytków. Podlega więc ochronie i zgodnie z przepisami konserwatorskimi został wyremontowany.
Budynek zainspirował muzealników do stworzenia ekspozycji nawiązujących do okresu, w którym został wzniesiony. Dziejom Nowego Sącza w okresie od autonomii galicyjskiej do zakończenia II wojny światowej poświęcona jest jedna z nowych wystaw stałych. Prezentowane są m.in.: druki ulotne i okolicznościowe, w tym afisze z 1918 r. oraz z okresu międzywojennego i II wojny światowej, mundury oficerów 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, odznaki i odznaczenia legionowe oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także pamiątki po gen. Bronisławie Pierackim. Więcej o I i II wojnie światowej zwiedzający dowiedzą się z multimedialnych infokiosków. Przygotowano także kilka krótkich filmów o okupacji hitlerowskiej na Sądecczyźnie. Część ekspozycji opowiada o sądeckiej architekturze i jej twórcach. W oddzielnym salonie urządzono galerię obrazów i pracownię wybitnego sądeckiego malarza, portrecisty Bolesława Barbackiego.
W obszernych piwnicach znajdują się magazyny dzieł sztuki i rzemiosła, w skarbcu, gdzie bankowcy trzymali pieniądze i wartościowe depozyty, są przechowywane dokumenty i inne cenne muzealia. Parter budynku przeznaczono na biura, a piętro przygotowano do funkcji wystawienniczej. W największej sali z eleganckimi kolumnami zastosowano przesuwne ekspozytory i specjalne systemy do mocowania obrazów, co pozwoli na swobodne tworzenie układów aranżacyjnych. Oprócz wystaw będą tam organizowane koncerty, sympozja i spotkania autorskie. Pierwszym sprawdzianem dla tego reprezentacyjnego salonu będzie wystawa prac Jacka i Rafała Malczewskich, przygotowana specjalnie na inaugurację działalności muzealnej w Gmachu Głównym.
Warto dodać, że nowe Muzeum jest przyjazne niepełnosprawnym. Osoby na wózkach mają do dyspozycji podjazd w recepcji oraz windę, którą dostaną się na wyższe kondygnacje. Bez przeszkód będą mogły także poruszać się po ekspozycjach.