W dniu 19 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy dla szkół z terenu Miasta i Gminy Grybów zatytułowany „Od Bałtyku do solniczki”, przygotowany przez p. Annę Romanek i p. Alinę Polańską.
Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat powstawania skał i minerałów, ich zastosowania w gospodarce człowieka oraz sprawdzili swoją wiedzę na temat Morza Bałtyckiego, a także roślin i zwierząt w nim występujących. Konkurs jak co roku organizowany jest w związku z obchodzonym 22 kwietnia Dniem Ziemi.
W tym roku Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „End Plastic Pollution”, czyli dotyczył walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. Przybyłych uczestników oraz ich opiekunów powitał Pan Burmistrz Paweł Fyda i Wicedyrektor – Pan Michał Moskalewicz.
W konkursie wzięli udział uczniowie z 10 szkół: ZSP Biała Niżna, SP nr 2 Grybów (Biała Wyżna), SP Florynka, ZSP Kąclowa, ZSP nr 1 Ptaszkowa, ZSP nr 2 Ptaszkowa, ZSP Siołkowa, ZSP Stróże, SP Stara Wieś, SP Wyskitna. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę zarówno indywidualnie pisząc test przez 60 minut, jak i rozwiązując zadania zespołowo. Po tych ciężkich zmaganiach czekała ich chwila relaksu na spotkaniu z Panem Piotrem Stróżem, który opowiedział o minerałach, stanach ich skupienia oraz pokazał jak je rozpoznawać.
Oprócz prezentowanych minerałów i kamieni szlachetnych z różnych stron świata, jak chociażby Chiny, Rosja, Maroko, Brazylia, RPA, USA, Hiszpania, Czechy Pan Piotr Stróż przywiózł ze sobą repliki fotografii minerałów wykonanych przez słynnych fotografów: J. Scovill i J. Elliott. Uczniowie i nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później mogli zadawać pytania jak również wziąć do ręki prezentowane minerały i kamienie szlachetne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również skamieniałości, jak np. pochodzące od dinozaurów koprolity.
Organizatorzy konkursu oraz Dyrekcja Szkoły składają serdeczne podziękowania Panu Piotrowi za jego bezinteresowny wkład w proces dydaktyczny uczniów. Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę życzymy wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych planów.
Wyniki VI Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego przedstawiają się następująco:
a) Klasyfikacja drużynowa:
- I miejsce – SP Florynka;
- II miejsce – SP nr 2 Grybów (Biała Wyżna);
- III miejsce – ZSP nr 2 Ptaszkowa.
b) Klasyfikacja indywidualna:
- I miejsce – Jan Kaniuk SP Florynka;
- II miejsce – Weronika Góra SP nr 2 Grybów (Biała Wyżna);
- III miejsce – Krzysztof Gurba SP Wyskitna.
Konkurs zaszczycił swą obecnością Pan Paweł Fyda Burmistrz Miasta Grybów. Nagrody dla uczestników konkursu ufundował Pan Burmistrz oraz Pani Dyrektor Anna Maślak za co serdecznie dziękujemy.
Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w VI Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym oraz gratulujemy i już teraz zapraszamy za rok na kolejny konkurs w SP Nr 1 w Grybowie.
Zapraszamy do obejrzenia FotoKroniki z tego wydarzenia.
Tekst: Alina Polańska
fot.: Anna Romanek
Rozmowa z Panem Piotrem Stróżem, kolekcjonerem minerałów.
- Gdzie Pan studiował i jaki kierunek ukończył?
Studiowałem w Krakowie na AGH, gdzie ukończyłem Wydział Górnictwa i Geoinżynierii.
- Kiedy zaczął się Pan interesować minerałami?
Minerałami interesowałem się już w szkole podstawowej. W szkole średniej przemierzyłem niemal wszystkie góry w Polsce. Do dziś uwielbiam Sudety, właśnie ze względu na bogactwo występujących tam minerałów. Na pierwszym roku studiów miałem przedmiot Mineralogia i Petrografia, od tego momentu mogę powiedzieć, że zainteresowanie przerodziło się w pasję.
- Pierwszy minerał w Pańskiej kolekcji to…
Pierwszy minerał, którego wciąż mam w kolekcji, dostałem od rodziców w klasie czwartej lub piątej. Jest to niewielka szczotka kwarcowa z chalkopirytem. Niestety nie było etykietki z lokalizacją, ale teraz wiem że jest z nieczynnej już kopalni w Cavnic w Rumuni.
- Co oprócz minerałów Pan kolekcjonuje?
Zanim zacząłem tworzyć kolekcję minerałów, zbierałem różne rzeczy: skamieniałości, monety, znaczki pocztowe, opakowania po czekoladach, obrazki z gum do żucia i jeszcze można byłoby wymieniać. Do teraz mam kilka klaserów filatelistycznych i numizmatycznych.
- Jak duża jest Pana kolekcja?
Sama kolekcja minerałów liczy ponad 1,5 tys. szt., skamieniałości ok. 300 szt., meteorytów i tektytów kilkadziesiąt.
- Najdalszy zakątek świata z którego pochodzi minerał z Pana kolekcji?
Prawdopodobnie będzie to krokoit z Tasmanii, a wiec wyspy leżącej na południe od Australii.
- Najcenniejszy dla Pana okaz?
Najcenniejszymi okazami są te znalezione przez siebie.
- Skąd wziął się pomysł budowy muzeum?
Po 20 latach zbierania, stwierdziłem że nie mogę mieć tej kolekcji tylko dla siebie. Chcę pokazać wszystkim a w szczególności młodzieży szkolnej piękna minerałów. Bogactwo kolorów i kształtów niech będzie pretekstem do zaciekawienia i późniejszego zgłębienia tajemnic natury.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Alina Polańska
fot.: Piotr Stróż