W Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie już po raz 6-ty miał miejsce Szkolny Konkurs Przyrodniczy organizowany przez p. Annę Romanek i p. Alinę Polańską. W tym roku uczniowie mieli za zadanie wyhodować kryształy soli kuchennej według otrzymanego od nauczycieli przyrody przepisu lub według własnej receptury.
Konkurs ten, jak co roku, tematycznie powiązany jest z Międzyszkolnym Konkursem Przyrodniczym organizowanym z okazji Dnia Ziemi. W konkursie wzięło udział 62 uczniów naszej szkoły z klas 1-7. Każdy z nich mógł się poszczycić pięknym kryształem solnym mieniącym się różnymi barwami jak również posiadającym niepowtarzalny kształt.
Wybór tego najpiękniejszego był bardzo trudny. Zwycięzcy zostali wyłonieni w dwóch grupach wiekowych: klasa 1-3 i klasy 4-7. Przyznane zostały również wyróżnienia dla uczniów, którzy wyhodowali swoje kryształy z substancji innych niż chlorek sodu. Był to Jan Fraczek z klasy 2c, który wyhodował przepiękny kryształ siarczanu miedzi oraz Patrycja Chronowska, która oprócz kryształu z chlorku sodu zaprezentowała również kryształ ałunu potasu.
Dodatkowo uczniowie z klas 4-7 byli również zaproszeni na prelekcję Pana Piotra Stróża, który opowiadał i prezentował minerały z całego świata, jak również mówił o stanach ich skupienia oraz pokazał jak je rozpoznawać. Nagrody zostały ufundowane przez Panią Dyrektor Annę Maślak oraz Radę Rodziców działająca przy SP Nr 1 w Grybowie. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, czekoladę i długopis, a zwycięzcy książki i gry przyrodnicze. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych i zapraszamy do obejrzenia FotoKroniki.
Tekst: Alina Polańska
ZWYCIĘZCY VI SZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO
„NAJPIĘKNIEJSZE KRYSZTAŁY SOLNE” Z KLAS I – III
- Miejsce I: Oliwia Dyl 2b
- Miejsce II: Mateusz Maciaszek 3a
- Miejsce III: Nadia Gruca 1a
- Wyróżnienia: Jan Frączek 2c, Paulina Litawa 3b
ZWYCIĘZCY VI SZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO
„NAJPIĘKNIEJSZE KRYSZTAŁY SOLNE” Z KLAS IV – VII
- Miejsce I: Maria Góra 4a
- Miejsce II: Stanisław Kiełbasa 4c
- Miejsce III: Anna Adamik 5a
- Wyróżnienia: Patrycja Chronowska 5a, Magdalena Motyka 7c
fot.: Anna Romanek
Rozmowa z Panem Piotrem Stróżem, kolekcjonerem minerałów.
- Gdzie Pan studiował i jaki kierunek ukończył?
Studiowałem w Krakowie na AGH, gdzie ukończyłem Wydział Górnictwa i Geoinżynierii.
- Kiedy zaczął się Pan interesować minerałami?
Minerałami interesowałem się już w szkole podstawowej. W szkole średniej przemierzyłem niemal wszystkie góry w Polsce. Do dziś uwielbiam Sudety, właśnie ze względu na bogactwo występujących tam minerałów. Na pierwszym roku studiów miałem przedmiot Mineralogia i Petrografia, od tego momentu mogę powiedzieć, że zainteresowanie przerodziło się w pasję.
- Pierwszy minerał w Pańskiej kolekcji to…
Pierwszy minerał, którego wciąż mam w kolekcji, dostałem od rodziców w klasie czwartej lub piątej. Jest to niewielka szczotka kwarcowa z chalkopirytem. Niestety nie było etykietki z lokalizacją, ale teraz wiem że jest z nieczynnej już kopalni w Cavnic w Rumuni.
- Co oprócz minerałów Pan kolekcjonuje?
Zanim zacząłem tworzyć kolekcję minerałów, zbierałem różne rzeczy: skamieniałości, monety, znaczki pocztowe, opakowania po czekoladach, obrazki z gum do żucia i jeszcze można byłoby wymieniać. Do teraz mam kilka klaserów filatelistycznych i numizmatycznych.
- Jak duża jest Pana kolekcja?
Sama kolekcja minerałów liczy ponad 1,5 tys. szt., skamieniałości ok. 300 szt., meteorytów i tektytów kilkadziesiąt.
- Najdalszy zakątek świata z którego pochodzi minerał z Pana kolekcji?
Prawdopodobnie będzie to krokoit z Tasmanii, a wiec wyspy leżącej na południe od Australii.
- Najcenniejszy dla Pana okaz?
Najcenniejszymi okazami są te znalezione przez siebie.
- Skąd wziął się pomysł budowy muzeum?
Po 20 latach zbierania, stwierdziłem że nie mogę mieć tej kolekcji tylko dla siebie. Chcę pokazać wszystkim a w szczególności młodzieży szkolnej piękna minerałów. Bogactwo kolorów i kształtów niech będzie pretekstem do zaciekawienia i późniejszego zgłębienia tajemnic natury.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Alina Polańska
fot.: Piotr Stróż