Nauczyciele przyrody p. Anna Romanek i p. Alina Polańska ogłaszają konkurs przyrodniczy pn. „Najpiękniejsze kryształy solne” dla uczniów z klas 0-7 oraz klas gimnazjalnych II i III Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie.
Przepisy na hodowlę kryształu do odebrania w sali nr 17.
Prace należy składać do 13 kwietnia 2018 roku w sali nr 17 przy ul. Szkolnej 1 u p. Anny Romanek lub p. Aliny Polańskiej.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.
PRZEPIS NA KRYSZTAŁ
Jak wyhodować kryształy soli (chlorku sodu)?
Rzeczy, których potrzebujesz
- 1/4 szklanki soli, pół szklanki wody, słoik, ołówek i włochata nitka, barwnik (atrament lub dowolna farbka plakatowa)
Krok 1
- Zagotuj w garnuszku wodę. Dodaj do niej sól i mieszaj do czasu rozpuszczenia. Roztwór soli powinien być nasycony, zatem chodzi o to, aby dodać tyle soli, aby pomimo mieszania nie chciała się ona już rozpuścić. Do garnuszka możesz wsypać zatem więcej soli i wymieszać – dopóki sól będzie się rozpuszczać, dopóty dodawaj więcej i więcej soli.
Krok 2
- Otrzymany roztwór nasycony soli wlej do słoika do około 3/4 jego wysokości. Dodaj wybrany barwnik i zamieszaj. Przywiąż jeden koniec nitki do ołówka w miejscu środka jego długości. Odmierz długość nitki i ją ewentualnie podetnij na tyle, aby była o takiej samej długości, jak wysokość słoika. Połóż patyczek na brzegach wierzchu słoika zaś nitkę wrzuć do środka. Jej koniec powinien dotykać dna.
Krok 3
- Odstaw słoik na półkę lub na parapet na kilka dni. Pamiętaj jednak, że kryształy będą większe jeśli proces parowania i krystalizacji będzie przebiegał wolniej. Zatem miejsce to powinno być osłonięte od słońca i wiatru. W miarę parowania wody na nitce zaczną się formować kryształki. Po około tygodniu kryształki będą już dość pokaźne. Poczekaj, aż woda całkowicie wyparuje.
Krok 4
- Jeśli chcesz kontynuować eksperyment obwiąż kryształek nylonową nitką i zanurz go w nowym roztworze nasyconym soli. W taki sposób możesz otrzymać kryształ dowolnego rozmiaru.