Jak zwierzęta spędzaj zimę? Na to oraz wiele innych pytań odpowiedzi szukają uczestnicy koła „Zwierzęta zimą” realizowanego w ramach projektu pt. “Nowoczesna szkoła”, który jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Zajęcia są prowadzone metodą projektu. Jest to jedna z metod nauczania zaliczana do metod praktycznych. Metoda projektu polega na samodzielnym realizowaniu przez uczniów zadania przygotowanego przez nauczyciela na podstawie wcześniej ustalonych założeń. Metoda projektów pozwala na samodzielne poszukiwanie różnych źródeł wiedzy i na tej podstawie budowanie zasobów wiedzy niezbędnych do rozwiązania danego problemu.
Projekt Edukacyjny to zespołowe, planowe działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod. Jako że wiek i możliwości uczestników projektu są zróżnicowane (rozpiętość wiekowa od 7 do 12 lat) niektórzy dopiero uczą się pracować tą metodą, co jest dodatkowym atutem tych zajęć.
Poprzez zwiększoną aktywność uczniowie rozwijają swoje umiejętności, pogłębiają wiadomości, uczą się planowania i systematycznej pracy, a także współdziałania w grupie. W ramach projektu odbyły się
- zajęcia terenowe w Parku Miejskim i nad rzeką Biała
- zorganizowaliśmy akcję dokarmiania zwierząt dzięki karmnikom otrzymanym w ramach projektu
- przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy zbiórkę pokarmu dla ptaków w naszej szkole
- na bieżąco prowadzimy dokarmianie ptaków
- uczestnicy kółka „ZZ” przygotowali i przedstawili prezentacje multimedialne na temat „Moje ulubione zwierzę”
- uczniowie poznali przedstawicieli poszczególnych gromad zwierząt, ich budowę, czynności życiowe oraz rolę jaką pełnią w przyrodzie
- poznali sposoby odżywiania się zwierząt
- tworzyli łańcuchy i sieci pokarmowe określając znaczenie producentów, konsumentów i reducentów w przyrodzie
- dowiedzieli się jak zwierzęta spędzają zimę, które hibernują, a które zapadają w sen zimowy
- szukali tropów zwierząt na śniegu i rozpoznawali je
- wymieniali zagrożenia i przyczyny wyginięcia różnych gatunków
- poznali podstawowe formy ochrony przyrody i stworzyli własny kodeks ochrony przyrody.
W ramach projektu uczniowie z kółka „Zwierzęta Zimą” wzięli udział w spotkaniu z leśniczym Nadleśnictwa Nawojowa, panem Michałem Popielą , który w ciekawy sposób opowiadał o zwierzętach naszych okolicznych lasów, o ich życiu i zagrożeniach, o tym jak spędzają zimę oraz o pracy leśniczego w naszym rejonie.
Uczestnicy projektu mieli również możliwość poznania zasad opieki nad zwierzętami hodowlanymi. W ubiegłym tygodniu (tj. 22 marca) odwiedziliśmy stadninę koni „Pod siwym wałachem”. Była to niezwykła lekcja zarówno przyrody jak i historii. Panowie Paweł i Wiktor Obrzut w interesujący sposób opowiedzieli uczniom o anatomii koni ich potrzebach i wymaganiach życiowych oraz o codziennej pracy w stadninie. Poruszyli również ciekawy temat roli, jaką odegrały konie w historii Polski i świata. Uczniowie poznali kilka ras koni, zobaczyli uprzęże różnego typu, poznali stroje jeźdźców z różnych epok i stron świata. Mogli także na zakończenie zajęć pod czujnym okiem prowadzących dosiąść hucuła o pięknym imieniu „Jurek”. Nasza wizyta w stadninie była bardzo udana, co widać na zdjęciach.
Tekst: Katarzyna Kusiak-Matusik
Fot.: SP1