Pejzaż Beskidu Niskiego oraz Pogórza zawsze przyciągały turystów. Różnorodność szlaków pieszych została w niedawnym czasie wzmocniona trasami rowerowymi. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na trenie Ziemi Grybowskiej powstało 80 kilometrów oznakowanych tras.
W ramach Okrężnego Szlaku Rowerowego bo tak nazwano wytyczoną po Ziemi Grybowskiej trasę, powstał system wiat przystankowych, które pozwalają na odpoczynek podczas rowerowej czy też pieszej wędrówki. Wiaty zostały wyposażone w stół, ławki, stojaki na rowery, tablicę informacyjną. Wszystko po to by podczas przerwy czy też pogorszenia warunków atmosferycznych można było bezpiecznie przeczekać nawałnicę czy też zregenerować siły przed dalszą drogą.
Ponadto w miejscowościach Binczarowa, Florynka Krużlowa Wyżna oraz Siołkowa zostały utworzone siłownie zewnętrzne wyposażone w cztery urządzenia do ćwiczeń ogólnorozwojowych.
Jak sama nazwa wskazuje, trasy Okrężnego Szlaku Rowerowego poprowadzono wokół całej gminy Grybów. Wędrujący nimi mogą nie tylko zobaczyć piękne krajobrazy Beskidu Niskiego oraz Pogórza ale także poznać pamiątki sięgającej średniowiecza historii tej krainy – drewniane kościoły i dawne cerkwie, przydrożne kapliczki, cmentarze wojenne z I wojny światowej. Dodatkowe możliwości planowania następnych wycieczek rowerowych ale i pieszych ułatwia fakt iż szlak krzyżuje się m.in. szlakiem Królewskim i Wielokulturowym.
Zwiedzanie i poznawanie Ziemi Grybowskiej poprzez Okrężny Szlak Rowerowy ułatwia aplikacja mobilna pn. Ziemia Grybowska dostępna na smartfony z system Android oraz iOS. W aplikacji znajdziemy nie tylko wybór 10 sugerowanych wycieczek ale również również możliwość zaplanowania własnych. Kiedy już zapoznamy się z opisem i wybierzemy trasę, klikamy przycisk Rozpocznij przygodę a aplikacja sama poprowadzi nas odpowiednią drogą. Co ważne, każdy z punktów trasy został zaopatrzony krótkim opisem, tak by nic ciekawego nam nie umknęło. Dodatkowo w aplikacji znajdziemy informację o pogodzie, podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach oraz informacje o krainie geograficznej w której jesteśmy. Bez wątpienia, podróżowanie i poznawanie Ziemi Grybowskiej jest znacznie łatwiejszej i przyjemniejsze dzięki temu multimedialnemu narzędziu.
Dofinansowanie przyznane przez Województwo Małopolskie na zadanie pn. Utworzenie strefy aktywnego wypoczynku w gm. Grybów poprzez budowę tras turystycznych wyniosło blisko 400 tysięcy złotych, zaś wartość całego projektu to 696 601,19zł
Na zdjęciach jeden z przystanków w Wyskitnej oraz screeny aplikacji Ziemia Grybowska.
Tekst i foto: Mateusz Książkiewicz