W tradycyjnej społeczności, szczególnie wiejskiej, strój, czyli ubiór odświętny – paradny i reprezentacyjny, wyraźnie różny od codziennego, był rodzajem znaku. Informował o zamożności właściciela, jego pozycji społecznej, pełnionych funkcjach. Określał płeć, stan cywilny i wiek. Wskazywał i umacniał przynależność do wspólnoty – etnicznej i religijnej, etnograficznej, do parafii, a nawet wsi…
Katalog do wystawy „Strojenie. Ubiory ludowe i mieszczańskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu” prezentowanej w drugiej połowie 2017 roku w Domu Gotyckim, głównej siedzibie nowosądeckiego Muzeum. W wydawnictwie pokazano ponad 100 najcenniejszych eksponatów z kolekcji strojów ludowych Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Współczesne fotografie eksponatów zostały zestawione ze zdjęciami archiwalnymi mieszkańców Sądecczyzny w świątecznych ubiorach oraz z opisami ubiorów wiejskich, pozostawionymi przez dawnych badaczy kultury ludowej. W katalogu znalazły się także teksty popularnonaukowe autorstwa Marii Brylak-Załuskiej (Rola fotografii archiwalnej w badaniach nad strojem ludowym), Elżbiety Długosz (W jarmułce i bekieszy. O tradycyjnym ubiorze żydowskim w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) i Jerzego Starzyńskiego (Strój obrzędowy Łemków).
Katalog można otrzymać nieodpłatnie w recepcji Domu Gotyckiego w Nowym Sączu (ul. Lwowska 3) lub pobrać jego elektroniczną wersję ze strony Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.