„Uchronić od zapomnienia – prezentacja kultur pogranicza polsko-słowackiego” jest projektem partnerskim Miasta Grybów oraz Wielki Szarysz (Veľký Šariš, Preszowski Kraj Samorządowy, Słowacja). Oba miasta już długie lata łączy troska o rozwój kulturalno-turystyczny w rozumieniu transgranicznym.
Osoby zajmujące się tą tematyką w partnerskich instytucjach w przeszłości niejednokrotnie wspólnie omawiały tematy związane z rozwiązywaniem kluczowego problemu pogranicza, jakim jest mała liczba turystów odwiedzających region oraz niska wiedza mieszkańców tego obszaru nt. kultury i historii pogranicza PL-SK. Po kolejnych rozmowach podjęto decyzję o wspólnej pracy nad niniejszym projektem. Działania projektu zostały tak zaplanowane, że całkowita jego realizacja oraz osiągnięcie wskaźników jest możliwe tylko w wypadku zsynchronizowanych działań partnerów.
Głównym celem projektu jest promocja dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza oraz upowszechnianie twórczości artystycznej, zjawisk i trendów w zakresie muzyki folklorystycznej i regionalnej pogranicza oraz wzmocnienie tożsamości regionalnej mieszkańców tego obszaru poprzez wdrożenie kompleksowych działań edukacyjno-promocyjnych w okresie od kwietnia do października 2017 roku.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
- Międzynarodowy Festiwal Pogranicza Polsko-Słowackiego – Wiosna na Pograniczu.
- Spotkanie w Wielkim Szaryszie.
- Organizacja wydarzenia kulturalnego pn. Jesień na Pograniczu.
- Przygotowanie i wydanie albumu promocyjno-informacyjnego oraz produkcja filmu promocyjnego prezentującego kulturę i krajobraz pogranicza.
Cele szczegółowe projektu:
- Rozbudzenie świadomości kulturalno-historycznej wśród mieszkańców pogranicza poprzez organizację wydarzeń kulturalnych oraz opracowanie i wydanie publikacji (albumu) nt. kultury i zasobów miast pogranicza a także stworzenie filmu promującego kulturę tego obszaru wraz z budową podstrony www gdzie zgromadzone zostaną informacje nt. kultury, historii, tradycji itp. miast partnerskich dostępne dla szerokiego grona odbiorców w tym osób z niepełnosprawnościami.
- Zainteresowanie dzieci historią i kulturą terenu Euroregionu Tatry poprzez organizację wydarzeń rekonstrukcyjnych, plenerów malarsko-rzeźbiarskich oraz wydanie albumu prezentującego kulturę i piękno natury Miast partnerskich wraz z ich publikacją w Internecie.
- Stworzenie nowego e-produktu kulturalnego prezentującego kulturę i zasoby miast pogranicza co pozwoli na aktywną promocję obszaru pogranicza w elektronicznych mediach.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.