Zapraszamy do lektury najnowszego wydania kwartalnika „Kurier Grybowski” [styczeń/marzec 2017, Nr 1/72 (XVIII)]. Do nabycia w wybranych punktach na terenie Miasta i Gminy Grybów. Cena 3 zł.
NR 1/72 (18)
STYCZEŃ/MARZEC 2017
W NUMERZE
- Co słychać w Urzędzie? Dużo się dzieje! Jeżeli chodzi o życie kulturalne i społeczne to Nowy Rok 2017 hucznie powitano, dzięki zorganizowanemu przez Burmistrza Miasta Grybów oraz Miejski Dom Kultury w Grybowie wydarzeniu jakim był Sylwester 2016/2017 w Parku Miejskim w Grybowie…
- Za życiem. Od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016 r. nr. 1860)…
- Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje zmiana w kwalifikowaniu osób potrzebujących do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020…
- Imprezy w Miejskim Domu Kultury. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 15 stycznia 2017 r. mieszkańcy Grybowa włączyli się w akcję zbierania pieniędzy dla grającej już po raz 25 WOŚP…
- Ferie zimowe w Bibliotece. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie zorganizowała dla czytelników ferie pod hasłem „Zimowa Galeria Sztuki”…
- Dzień Kobiet w Bibliotece. Dnia 8 marca w Miejskiej Bibliotece w Grybowie po raz pierwszy odbyły się warsztaty makijażu…
- Ocalić od zapomnienia – Ludwik Franciszek Maciejowski. Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie… Ten znany literacki fragment Adama Mickiewicza, ze słynnej sceny więziennej w III cz. „Dziadów”, relacji świadka o wywożeniu kibitkami w Sybir młodych Polaków, dziś bardzo często pojawia się w treści różnych inskrypcji czy na tablicach ad memoriam. Słowa tej pięknej, płynącej z serca modlitwy szeptały pokolenia Polaków…
- Tam też doświadczyłem, niemal namacalnie, jak dużo daje mi wiara i fakt przynależności do Jezusa… Rozmowa z Ks. Prałatem Ryszardem Stasikiem mianowanym na stopień „podporucznika”. Postanowieniem Prezydenta RP dra Andrzeja Dudy wszyscy księża, którzy jako klerycy w latach 1959-1980 odbyli przymusową służbę wojskową, zostali mianowani na pierwszy stopień oficerski. Z dniem 28 października 2016 r. na stopień „podporucznika” został mianowany ks. Ryszard Stasik KHKK (Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej w Tarnowie)…
- Wiadomości z Przedszkola „Pad Topolą”. Za nami wiele atrakcji oraz uroczystości. Mieli Państwo możliwość zapoznania się z nimi w poprzednim wydaniu Kuriera Grybowskiego. A co działo się w kolejnych miesiącach w Przedszkolu „Pad Topolą”? Od czego tu zacząć…
- Echo Dwójki. W ostatnich miesiącach w SP Nr 2 w Grybowie odbyło się wiele interesujących uroczystości ważnych zarówno dla dzieci, jak i dla ich bliskich…
- Wieści z Jedynki.
„W Sevres pod Paryżem
Wiecie to chyba
Tam jest instytut, co wzorce trzyma
Metr i kilogram
W gablocie leżą
I przed zniszczeniem pilnie je strzegą
Kiedyś radzili wielcy giganci
Skąd można wzorzec wziąć sekretarki, tej idealnej” …
- Spotkanie międzynarodowe we Włoszech – Erasmus + „ Crossing Borders”. W ramach projektu Erasmus + Crossing Borders grupa uczniów z Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie oraz opiekunowie uczestniczyli w tygodniowym (13-18.03.2017) spotkaniu międzynarodowym w Grottaminarda we Włoszech…
- Z życia grybowskiego liceum. Młodzież naszego liceum wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Odra – Niemen, której celem jest pielęgnowanie pamięci o Polakach walczących za wolność ojczyzny, a którzy po II wojnie światowej pozostali za naszą wschodnią granicą. Licealiści jak zawsze okazali wielkie serce, angażując się całymi klasami w ten szczytny cel…
- Jubileusz 70-lecia Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Grybowie. Geneza powstania Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Grybowie, jest ściśle związana z powojenną historią Grybowa i odbudową ze zniszczeń wojennych obiektów mostowych. Pierwszą inwestycją była odbudowa mostu kolejowego nad rzeką Białą. Obiekt ten powstał w końcu XIX wieku, jako łukowy most kamienny…
- Zmarła 99 latka z Miasta Grybowa. Moja mama Zofia Hala z domu Romańczyk urodziła się 5 stycznia 1919 roku w Siołkowej. W 1933 roku ukończyła 7 klasę Szkoły Podstawowej tzw. „Żeńską” mieszczącą się w obecnym budynku Urzędu Miasta w Grybowie. 27 czerwca 1942 roku wyszła za mąż za Franciszka Halę…
- Zbigniew Musiał, Bogusław Wolniewicz: Ksenofobia i wspólnota. Przyczynek do filozofii człowieka. Książka zawiera w tytule dla wielu niepokojące słowo ksenofobia, obecnie używane dla określenia stanu prawie chorobowego, podobnie jak inne podobnie złożone nazwy zawierające człon -fobia definiowany jako przesadny lęk, obrzydzenie, wrogość wobec czegoś określonego w członie pierwszym złożenia, jak: arachnofobia /lęk przed pająkami/, klaustrofobia /lęk przed zamknięciem/, agorafobia /lęk przed przestrzenią, wysokością/ i inne…
- Turniej Brydża Sportowego. W dniu 05 marca br. odbył się XIII Noworoczny Turniej Brydża Sportowego, a VII Turniej Pamięci kolegi Bronisława Żura…
- Folusz w Białej Niżnej. Zapomniane tradycje sukiennictwa wiejskiego. „My, Kazimierz, z Bożej Łaski Król Polski, na mocy niniejszego wiadomym czynimy wszem i każdemu z osobna, teraźniejszym i przyszłym, którym zależy aby o tym wiadomość mieli, że pragnąc pożytki królestwa pomnożyć i ubogich swych poddanych w czasie najazdów od nieprzyjaciół zachować – Hankowi, mieszczaninowi sądeckiemu, synowi Jana Bożego, założyciela wsi Siołkowa, Biała Niżna i Biała Wyżna nad rzeką Białą polecamy pośród granic tychże wsi miasto prawem magdeburskim na 150 łanach frankońskich założyć…
- Koło Gospodyń Wiejskich. Koło Gospodyń Wiejskich w Białej Wyżnej istniało już od lat 70-tych poprzedniego wieku. Pierwszą przewodniczącą była Pani Irena Obrzut. Od początku swego istnienia panie z Koła Gospodyń aktywnie uczestniczyły w życiu wsi. Organizowały kursy gotowania, kroju, szycia i haftu…
- Filozofia na co dzień. Tytułowe pojęcie jest dobrym przykładem zmian w języku /a więc i w myśleniu!/, od znaczeń i pojęć konkretnych – do użyć i znaczeń abstrakcyjnych. Mniej więcej do II połowy XIX wieku znaczenie manipulacji związane było jedynie z konkretnymi czynnościami manualnymi, zgodnie z pochodzeniem wyrazu od łacińskich słów: – manus, <ręka, garść>…
- Grybowskie Metamorfozy pt. „InfinityWellness”. Tak to się wszystko zaczęło…. Pomysł współpracy siłowni Infinity- Grybów oraz marki Oriflame zrodził się już kilka miesięcy temu. Za sprawą wygranej w konkursie Oriflame, gdzie nagrodą był zabieg SPA doszło do spotkania Magdaleny Przybyło- Niezależnej Starszej Menadżer sieci sprzedaży Oriflame oraz Marzeny Bieniek, instruktorki i trenerki w siłowni Infinity – Grybów…
- Czym jest Akcja Katolicka? Akcja Katolicka w naszej parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie została reaktywowana w 1996 roku. Zanim opiszę działalność Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, chciałabym zapoznać czytelników z historią tego Stowarzyszenia, które rozpoczęło swoją działalność jeszcze przed II wojną światową…
- Rozrywka…
- Reklamy i ogłoszenia…