W związku z trwającym okresem grzewczym przestrzega się przed śmiertelnie groźnym niebezpieczeństwem jakie stanowi CZAD, czyli TLENEK WĘGLA (CO). Ten silnie toksyczny gaz jest bezbarwny i bezwonny.
Powstaje gdy podczas spalania jest za mało tlenu w otoczeniu. Może to wynikać z braku dopływu z zewnątrz świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie, albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia, złej regulacji palnika gazowego, przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.
JAK ZAPOBIEGAĆ ZATRUCIU
Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska oraz swobodny odpływ spalin. Należy pamiętać, by:
- uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
- nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
- przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
- dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla są następujące: ból lub zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszności, utrudnione oddychanie, oddech nieregularny i przyśpieszony, senność, nudności. Jeśli dojdzie do zatrucia należy natychmiast zapewnić zaczadzonemu dopływ świeżego powietrza.
- jak najszybciej pootwieraj drzwi i okna w celu usunięcia trucizny;
- wezwij służby ratownicze: pogotowie ratunkowe (999) i straż pożarną (998 lub 112);
- jeśli zaczadzony nie oddycha należy postępować zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Dla własnego bezpieczeństwa i pewności, warto wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Czujnik podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję użytkownika w sytuacji zagrożenia życia.