W dniach 7-10 listopada 2016 roku w Walii, a dokładnie miejscowości Carmarthen odbyło się spotkanie nauczycieli z państw: Polska, Walia, Rumunia, Bułgaria, Portugalia, Dania, Włochy realizujących projekt pt: „Crossing Borders” w ramach programu Erasmus+.
Podczas spotkania odbyły się dwie sesje. Pierwsza,8 listopada w Carmarthem, miała na celu ustalenie wspólnie z głównym koordynatorem projektu Susane Holst z Danii zasad współpracy miedzy państwami, doprecyzowanie terminarza zaplanowanych działań uczniowskich, ustalenie mobilności uczniów i nauczycieli z poszczególnych krajów oraz sposobów promocji wytworów uczniowskich.
Poruszono również zagadnienia związane z finansowaniem wyjazdów. Magdalena Janusz, koordynatorka z Polski, ustaliła, ze nasi uczniowie w ramach tego projektu już w marcu 2017 roku wyjadą do Włoch, a w 2018 odwiedzą Danię. W Polsce będziemy gościć nauczycieli na podsumowanie projektu „ Crossing Bordes” w 2019 roku.
Wieczorem odbyła się wspólna kolacja przygotowana przez nauczycieli biorących udział w projekcie. Serwowano tradycyjne potrawy z poszczególnych krajów. Miedzy innymi można było degustować kawior norweski i potrawy z ryb, rumuńskie salami, walijską zupę z serem czy też włoski makaron z pomidorową pastą.
Druga sesja, 9 listopada, odbyła się w walijskiej szkole ,która bierze udział w projekcie. Nauczyciele uczestniczyli w krótkim przedstawieniu przygotowanym przez uczniów. Zapoznali się także z systemem kształcenia w Walii, obejrzeli szkołę i pomoce naukowe. Następnie odbyła się prezentacja multimedialna poszczególnych szkół z wszystkich państw biorących udział spotkaniu. W sesjach nie uczestniczyli nauczyciele z Turcji , z którymi ustalono działania on-line.
Oprócz pracy nad projektem nauczyciele mieli możliwość obejrzenia miejscowych atrakcji turystycznych tj. Narodowe muzeum wełny, zamek Laugharne nad ujściem rzeki Taf, dom słynnego walijskiego poety i dziennikarza Dylana Thomasa, miasteczko Carmarthen, ruiny zamku Newedd Emlyn oraz gospodarstwo produkujące w tradycyjny sposób sery znane na całym świecie.
Autor, fot.: materiał nadesłany