Zapraszamy do lektury najnowszego wydania kwartalnika „Kurier Grybowski” [lipiec/wrzesień 2016, Nr 3/70 (XVII)]. Do nabycia w wybranych punktach na terenie Miasta i Gminy Grybów. Cena 3 zł.
NR 3/70 (17)
LIPIEC/WRZESIEŃ 2016
W NUMERZE
- Kazimierz Bandyk urodził się 31 października 1932 roku w Barcicach. Po ukończeniu studiów od 1952 roku pracował jako nauczyciel w Wałbrzychu, Janczowej i Grybowie…
- Jesień grybowska – uroczystości. Jak jesień to tylko w Grybowie! Kto zawitał do królewskiego miasta w dniach 9-11 września br. ten wie, że było warto!…
- Burmistrz Miasta Grybów zaprasza do dyskusji o rewitalizacji miasta. Burmistrz zaprasza mieszkańców Miasta Grybów do dyskusji o programie rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich …
- Co słychać w „Grottgerze”? Wraz z ubiegłym rokiem szkolnym karierę dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie zakończył, pełniący tę funkcję od 1993 r., dr Kazimierz Solarz…
- Wspomnienie grybowskich Żydów – obchody 74. rocznicy mordu w Białej Niżnej. „Wybrano sześćdziesięciu ludzi do pracy, z tych dziesięciu do likwidacji mienia pożydowskiego w Grybowie. Hamman wskazywał pejczem na starszych, którzy mieli być zlikwidowani na miejscu i gestapowcy bili ich gdzie popadło, przeważnie po głowie…
- Karol Jan Romańczyk – grybowska ofiara „zbrodni katyńskiej”. Walcząc o pamięć historyczną – walczymy każdego dnia o niepodległą Polskę. W akcie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę cmentarza wojennego w Miednoje, znalazły się następujące słowa: Odrąbani od pnia, zamordowani skrycie, pogrzebani w milczeniu i kłamstwie, odrzuceni jak kamień, a jednak z Nich rosną liście zielone i pamięć krzepnie węgielna…
- Obchody 96. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Każdy naród ma w swojej historii szczególne daty, których rocznica jest świętem całego społeczeństwa. Dla nas Polaków taką datą jest niewątpliwie 15 sierpnia…
- Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Najistotniejsze informacje na temat programu – źródła finansowania…
- Spotkanie z kulturą – I Grybowski Festiwal Muzyki Organowej. Wakacyjny okres sprzyjał nie tylko wypoczynkowi fizycznemu, ale przede wszystkim pokrzepieniu życia duchowego. Różność naszych charakterów i odczuć muzycznych stanowi o odmiennych formach poszukiwania ukojenia bądź uniesienia naszego ducha. Pewną formą kontemplacji wielkości i nieograniczoności Boga, jest bogata tradycja organowa…
- Jak pięknieje ogród przedszkolny. W przedszkolnym ogrodzie, a bywamy w nim co dzień oglądamy i krzewy i drzewa. I widzimy u góry, niebo, słońce i chmury. I słyszymy, gdy ptaszek nam śpiewa…
- Witamy w przedszkolu! Po wakacyjnej przerwie spędzonej na zabawie, wycieczkach i innych niecodziennych atrakcjach nasi wychowankowie 1 września ponownie zawitali do Przedszkola „Pod Topolą”. Wypoczęci i stęsknieni za kolegami oraz swoimi wychowawcami przekroczyli próg placówki…
- Festiwal i koncertowe zwycięstwo… czyli o sportowych sukcesach uczniów z Białej Wyżnej. Niespełna miesiąc temu, w dalekim i egzotycznym Rio, lekkoatletyczny stadion Engenhao był świadkiem olimpijskich zmagań najlepszych sportowców naszej planety. Na brazylijskich bieżniach mieliśmy okazję oglądać wszystko to, co niesie ze sobą rywalizacja na najwyższym poziomie…
- Erasmus + w Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie. Erasmus plus to program międzynarodowy skierowany do szkół i ma na celu: – efektywny rozwój zawodowy poprzez ciągłe doskonalenie własnych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji…
- Zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. W trakcie wakacji letnich w bieżącym roku została przygotowana kompleksowa propozycja zajęć przez Burmistrza Miasta Grybów. Obejmowała ona całościową ofertą wszystkie miejskie jednostki organizacyjne…
- „Wakacje z książką” – podsumowanie. Wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grybowie odbywały się w dniach: 21.07, 25.07, 01.08, 08.08. Spotkania przygotowane były z myślą o dzieciach w wieku szkolno–przedszkolnym. Każde zajęcia rozpoczynały się od przeczytania książki…
- Podziękowanie. W tym roku zakończył swoją pracę zawodową Pan Kazimierz Solarz, długoletni Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie. Po 23 latach wspaniałej pracy dyrektorskiej przeszedł na emeryturę…
- Skauci Europy. Kim są? Co robią? Ruch skautowy narodził się ponad 100 lat temu. Jego zadaniem jest jednoczyć młodych ludzi z różnych krajów Europy w duchu służby i braterstwa…
- Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza. „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”…
- Ratujemy grybowskie zabytki cmentarne. W tym roku po raz pierwszy okres poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych stanie się czasem jednoczenia wysiłków na rzecz ratowania cmentarnych zabytków…
- „Po śladach Maryi”- czyli tajemnice domosławickiego obrazu. Jakiś czas temu, w rozmowie z panem Grzegorzem Radzikiem zeszliśmy na temat wizerunków Matki Boskiej w naszej bazylice. Dowiedziałam się wówczas, że odrestaurowany i poświęcony obraz Matki Boskiej Domosławickiej od dawna intrygował mego Rozmówcę …
- Podziękowanie. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem okazję współpracować pełniąc przez 23 lata funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie…
- Długa i ciernista droga… cd. A więc Nowa Szkocja, można powiedzieć: to było to. Była to prowincja Kanady i wiem, że nadal jest niedoinwestowana jeśli chodzi o ilość lekarzy na tysiąc mieszkańców. Jednak różnice zaznaczają się szczególnie w dystrybucji lekarzy, w zależności od wielkości poszczególnych miast czy też osad. Nic nowego, wiemy jak to wygląda w Polsce…
- Szlachetne zdrowie… cd. W tym odcinku przekażę dane z wywiadu, jaki udzielił dr. Andrew Freeman, Profesor Medycyny z Denver, Colorado, US. Wywiad ten publikowany w Univadis International, portal dla pracowników służby zdrowia w Kanadzie w dniu 2 maja 2016 roku…
- Wywiad z Amadeuszem Kwiatkowskim – Trenerem Mistrza Świata w kickboxingu Szymona Góry…
- Wywiad z Mistrzem Świata w kickboxingu – Szymonem Góra…
- Wywiad z Anią Gomułka i Julią Oleksy – kadrowiczkami z Gladiatora…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (13). Pałac Sroczyńskich w Jaśle – Gorajowicach. Historycy przypisują okres powstania rezydencji na początek XVII w. Pierwsze wzmianki o budowli w tym rejonie pochodzą z 1629 r. „Spis Dóbr Koronnych” informuje o „zameczku murowanym”, do którego prowadził most zwodzony, a budowla otoczona była wałem ziemnym…
- Monumentalna monstrancja grybowskiego rzeźbiarza. Bardzo ważnym filarem naszej narodowej materialnej kultury jest rzeźba. Jej twórcy od wieków byli uważani za szczególnie uzdolnionych artystów, którzy „zwykłą” bryłę kamienia, bądź drewna potrafili ożywić rzeźbiarskim dłutem i własną dłonią…
- Filozofia na co dzień. Ciekawość…
- I Rajd Rowerowy – Grybów i okolice. Około pięćdziesiąt osób wzięło udział w I Rajdzie Rowerowym Grybów i okolice zorganizowanym 10 lipca br. przez Sokół Grybowski…
- IV pielgrzymka rowerowa z Grybowa na Jasną Górę. Dnia 23.08.2016r. z Grybowa wyruszyła już po raz czwarty rowerowa pielgrzymka do Częstochowy, w tym roku zorganizowana przez PTG „Sokół-Świat Pracy” Oddział Grybów…
- Sądeczanie bardzo szybcy na torze – Prezydent gratuluje udanych zawodów. Ogromne emocje towarzyszyły zawodnikom i kibicom podczas finałów Mistrzostw Polski modeli samochodów RC, które odbyły się w weekend na torze w Zawadzie…
- Technocratic lovers cz. (opowiadanie). Podium pogrążyło się w mroku ale tłum wciąż ryczał w euforii. Z ciemności doleciał głos. – Dzięki wszystkim za przybycie. Jednak, to już koniec na dziś…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 3/70…
- Reklamy i ogłoszenia…
Autor: Marzena Hotloś