W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego odbył się IV Gminny Konkurs Przyrodniczy. Tegoroczna tematyka obejmowała polskie góry a fundatorem nagród był Burmistrz Grybowa Paweł Fyda oraz dyrektor szkoły Barbara Tarasek.
Termin w jakim przeprowadzona została rywalizacja tj. 22 kwietnia nie był przypadkowy bowiem tego dnia wypada Światowy Dzień Ziemi. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez organizatorki – nauczycielki Annę Romanek i Alinę Polańską do konkursu mogły zgłosić się trzy osobowe drużyny a zmagania zostały podzielone na pięć rund. Uczestnicy z 8 gminnych podstawówek mieli dziewięćdziesiąt minut by wykazać się swoją rozległą wiedzą na temat polskich gór.
– Góry od zawsze fascynowały ludzi swoim pięknem, potęgą i tajemniczością – mówiła podczas rozpoczęcia konkursu dyrektor placówki Barbara Tarasek. – Ich majestat oczarowuje, piękno oszałamia a cisza uspokaja. Niedostępność stanowi wyzwanie a ryzyko wyzwala wszelkie emocje. Za nim jednak wyruszymy na górski szlak warto poznać ich różnorodność, zaczynając od Gór Izerskich na zachodzie, poprzez Bieszczady na wschodzie, sędziwie i łagodne Góry Świętokrzyskie na niebosiężnych Tatrach kończąc. W polskich górach są jeszcze miejsca nietknięte przez cywilizację, w których słowa naturalny nabiera właściwego znaczenia. Ich wielkim miłośnikiem był święta Jan Paweł II, który o górach powiedział że: „Góry pozwalają doświadczyć trudów wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”. W naszej szkole staramy się krzewić tą miłość do gór, za sprawą działającego od 24 lat koła turystycznego, którego założycielem i opiekunem jest pani Grażyna Orlewicz a wśród grona pedagogicznego są nauczyciele posiadający uprawnienia przewodnika górskiego. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w tak licznym gronie oraz z tego, że swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Grybowa pan Paweł Fyda, za co bardzo dziękujemy.
W czasie gdy komisja oceniała prace, uczniowie zostali zaproszeni do wysłuchania prelekcji przewodnika górskiego Karola Krokowskiego.
Nagrodzone szkoły:
- I miejsce – Szkoła Podstawowa we Florynce
- II miejsce – Szkoła Podstawowa w Wyskitnej
- III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Niżnej
Nagrodzeni uczniowie:
- I miejsce – Jan Kaniuk – Szkoła Podstawowa we Florynce
- II miejsce – Gryboś Laura – Szkoła Podstawowa w Wyskitnej
- III miejsce – Mularska Katarzyna – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Niżnej.
Wręczenia nagród oraz dyplomów dokonali fundatorzy nagród.
W przyrodniczej rywalizacji nie brali udziału uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Z myślą o nich przygotowano konkurs plastyczny, zadaniem jego uczestników było wykonanie pracy plastycznej lub też makiety. Przy tych ostatnich niejednokrotnie pracowały całe rodziny. W artystyczne szranki zgłosiło się 66 uczniów.
– Konkurs przyrodniczy przyciągnął sporą grupę dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Grybów – mówi z satysfakcją burmistrz Grybowa Paweł Fyda. – Czwarta edycja konkursu skupiła wokół siebie sympatyków górskich szlaków oraz górskich wycieczek. Biorąc pod uwagę fakt, iż jesteśmy mieszkańcami terenów górskich, temat rywalizacji jest na pewno bardzo bliski wszystkim uczestnikom. Organizatorom konkursu: pani Annie Romanek oraz pani Alinie Polańskiej gratuluję pomysłu. Dziękuję za to, że konkurs jest z roku na rok kontynuowany i mam nadzieję, że w przyszłości również tak będzie. Miasto Grybów chętnie wspiera tego typu inicjatywy, które mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój edukacyjny młodzieży z grybowskich ale i okolicznych szkół.
fot. Mateusz Książkiewicz, Łukasz Kieroński