Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: „książka o Sądecczyźnie” i „sądecki autor”. Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.
Przedstawiamy sylwetkę i dorobek twórczy Waldemara Pasiuta, zgłoszonego do nagrody w kategorii „sądecki autor”.
***
Waldemar Pasiut (ur. w 1962 r. w Nowym Sączu) jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, doktor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie.
Autor artykułów dotyczących starożytnej żeglugi i wojen morskich w czasopismach Filomata, Nowy Filomata, Meander, Res Militaris i Classis oraz publikacji książkowych:
- Res Militaris 1 (wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN)
- Od Abydos do Akcjum. Wojny morskie w czasach hellenistycznych (323-31 r. p.n.e.) (wyd. Napoleon V)
- Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego (wyd. The Enigma Press)
- Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady (do 355 r. p.n.e.), (wyd. Instytut Wydawniczy Erica).
Ta ostatnia książka stanowi dopełnienie tematyki zaprezentowanej przez autora w jego dwóch poprzednich pracach, poświęconych działaniom morskim Aleksandra Wielkiego oraz wojnom na morzu w epoce hellenistycznej.
Tym razem narracja cofa się do epok wcześniejszych, począwszy od legendarnych czasów bohaterskich. Po nich opis obejmuje stulecia tzw. Wieków Ciemnych i Wielkiej Kolonizacji, pełne chwały lata wojen perskich, dramat wojny peloponeskiej, wreszcie czas zmierzchu wolnej Hellady, aż do chwili, kiedy od strony jej północnych rubieży zaczął z wolna nasuwać się na nią cień Macedonii, wzrastającej pod rządami Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego.
Autor: (s)