Dwa dni przed końcem roku, we wtorek 29 grudnia 2015 roku w remizie OSP Grybów – Biała odbyło się spotkanie opłatkowe przedstawicieli poszczególnych jednostek OSP z terenu Miasta i Gminy Grybów.
Na niecodziennym wydarzeniu obecni byli komendanci, naczelnicy, kierowcy wozów bojowych, druhowie. Wśród zaproszonych gości był m.in.: burmistrz Miasta Grybów Paweł Fyda, senator Stanisław Kogut, radny powiatowy Wiktor Durlak, przewodniczący rady miejskiej w Grybowie Józef Góra, przewodniczący rady gminy Grybów Jan Radzik, wójt Gminy Grybów Piotr Krok, ks. prałat Ryszard Sorota, komendant KM PSP w Nowym Sączu Janusz Basiaga, zastępca komendanta KM PSP w Nowym Sączu Paweł Motyka, radni gminy i miasta Grybów, prezes zarządu miejsko-gminnego OSP Grybów Marian Chronowski, komendant Miejsko-Gminny Stanisław Mikulski, sponsorzy oraz dyrektorzy jednostek publicznych.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich przybyłych druhów przez prezesa zarządu miejsko – gminnego OSP Mariana Chronowskiego. W ubiegłym roku strażacki opłatek odbył się w Polnej wtedy to burmistrz Paweł Fyda zaprosił wszystkich na kolejny rok do Grybowa. Po wygłoszonym powitaniu sprawozdanie z rocznej działalności jednostek OSP z terenu miasta i gminy Grybów wygłosił komendant miejsko-gminny OSP w Grybowie Stanisław Mikulski.
Podczas spotkania głos zabrali także przybyli goście, którzy podziękowali za współpracę w minionym roku oraz życzyli wszystkim druhom tradycyjnie „tylu samo wyjazdów, co powrotów z akcji”. Swojego uznania dla działających w OSP nie krył st. bryg. mgr inż. Janusz Basiaga, komendant KM PSP w Nowym Sączu: Od wielu lat współpraca pomiędzy Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu z jednostkami OSP z terenu Gminy i Miasta Grybów układa się dobrze. Jest to gmina, która dysponuje największa siłą, jeżeli chodzi o liczbę ratowników jednostek OSP, gdyż funkcjonuje tutaj 17 jednostek. Jedna w mieście, a 16 na terenie gminy, wiec takie liczby mówią same za siebie i stanowią duże wsparcie dla KM PSP w Nowym Sączu– skomentował.
Pobłogosławienia opłatków dokonali ks. prałat Ryszard Sorota oraz ks. kapelan Marcin Kępa. – Z wielką radością biorę udział w tym wydarzeniu. Jak każdego roku biorę udział w spotkaniu opłatkowym strażaków – przyznał z uśmiechem kapelan. Strażacy to bardzo specyficzna grupa ludzi. Są to panowie bardzo eleganccy, bardzo szlacheccy, którzy mają dużo serca dla innych ludzi, gdyż niejednokrotnie pomagają w bardzo trudnych sytuacjach, czasem bardzo dramatycznych i takich, które niosą duże zagrożenie. W tym obszarze bardzo zbiega się posługa strażaków, kapłanów i nas kapelanów, którzy strażakom tez chcą towarzyszyć i nie tylko im towarzyszyć jak dzisiejszy opłatek uroczystości, odpusty, warta przy grobie pańskim, ale również w akcjach ratowniczo-gaśniczych, w których niejednokrotnie bierzemy udział i wspieramy akcje, jako wespół uczestnicy strażaków. A na nowy rok życzymy tradycyjnie Bożej opieki i pomocy oraz wsparcia w różnych momentach.
Wyrazy szacunku i podziękowania wyraził również Piotr Krok, wójt gminy Grybów: – Jest tutaj 16 jednostek z terenu gminy. Jest to wyjątkowe spotkanie, które wieńczy cały rok społecznej pracy. Myślę, że słowa wdzięczności i podziękowania tutaj są absolutnie na miejscu i jednostki to czują. Sami dbają o wszystko i sami też potrzebują, aby o nich zadbać. Stan wyposażenia jednostek jest coraz lepszy, staramy się doposażać jednostki w osprzęt, wozy bojowe. Ten rok był dobry i myślę, że przyszły również taki będzie.
Swoje wsparcie dla OSP zadeklarował burmistrz Miasta Grybowa, Paweł Fyda: – Jeżeli chodzi o współpracę z jednostką to jest ona bardzo dobra, wręcz można powiedzieć doskonała. Jest to też zasługa m.in. tak samo władz samorządowych, jak i przede wszystkim druhów ochotników i tutaj na zauważenie zasługuje fakt, że ta współpraca jest możliwa i dobra dzięki panu Waldemarowi Krokowi, który jest obecnym prezesem OSP Grybów- Biała. Co roku na poprawienie wyposażenia jednostki przeznaczamy z budżetu miasta stałe dofinansowania. Co prawa nie mamy ich za dużo, ale staramy się żeby te pieniądze były zabezpieczone. Bez wątpienia jest to obowiązek każdej gminy, każdego samorządu, aby zapewnić podstawowe funkcjonowanie jednostkom. Jest to też troska o bezpieczeństwo wszystkich naszych mieszkańców.
Autor: Łukasz Augustyn