Przedwczoraj, 11 listopada obchodzono 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji gmina oraz miasto Grybów przygotowało wspólną uroczystość patriotyczną.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Grybowie, na którą przybyło wielu mieszkańców oraz gości. Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prałat Ryszard Sorota, zaś udział w nim wzięły liczne poczty sztandarowe organizacji działających na terenie gminy i miasta, burmistrz miasta Grybowa Paweł Fyda, wójt gminy Grybów Piotr Krok, samorządowcy, radni powiatowi, gminni oraz miejscy, poseł Arkadiusz Mularczyk, senator Stanisław Kogut, sołtysi, druhowie a także młodzież z wychowawcami.
Po zakończonej mszy wszyscy zebrani udali się w barwnym pochodzie, z flagami przy wtórze muzyki w wykonaniu orkiestry dętej z Siołkowej pod pomnik ku czci poległych i zamordowanych w latach 1939-1945 w parku miejskim. Przemarszowi towarzyszyła młodzież z ZSZ w Grybowie ubrana w wojskowe mundury oraz sekcja konna w barwach korpusu ochrony pogranicza, którą specjalnie na tą okazję zorganizowało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – świat pracy” oddział Grybów.
Pod pomnikiem ofiar faszyzmu przybyłe do Grybowa delegacje złożyły kwiaty, ośpiewano hymn oraz kilka innych znanych pieśni patriotycznych. Po części oficjalnej obecni na wydarzeniu goście oraz mieszkańcy udali się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie dokonano otwarcia wystawy „Sztuka w okopach I Wojny Światowej”. Przecięcia wstęgi dokonali wójt gminy Grybów Piotr Krok oraz burmistrz miasta Grybowa Paweł Fyda. Ekspozycja przedstawiała reprodukcje obrazów czeskich żołnierzy legionistów, a dodatkowo wzbogacona była bogatymi opisami historycznymi. Ostatnią częścią uroczystości patriotycznych w Grybowie był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie oraz Gimnazjum nr 1.
Ciekawym akcentem był I Rowerowy Rajd Niepodległościowy zainicjowany przez reaktywowane Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – świat pracy”. Grupa rowerzystów wyjechała z płyty grybowskiego rynku by następnie dotrzeć pod pomnik Bohaterów Ziemi Grybowskiej na Podchełmiu. Więcej o tej inicjatywie w kolejnym naszym artykule.
Autor: Łukasz Augustyn