W dniach 28-30 maja, po raz czwarty, odbyły się małopolskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami pod nazwą „Z książką na walizkach”. Jest to największa regionalna impreza czytelnicza, która ma na celu popularyzację książki, czytelnictwa i bibliotek. W tym roku dla upamiętnienia 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, odbyła się pod hasłem „Wojny dorosłych – historie dzieci”.
W akcji wzięli udział wybitni twórcy literatury dziecięcej: Beata Ostrowicka, Renata Piątkowska, Joanna Papuzińska, Andrzej Marek Grabowski oraz Małgorzata Strękowska-Zaremba.
Organizatorami przedsięwzięcia były: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Biblioteki Publiczne Powiatu Nowosądeckiego oraz Wydawnictwo Literatura z Łodzi. Pisarze odwiedzili miasta, miasteczka i wsie Sądecczyzny, by spotkać się z młodymi czytelnikami i porozmawiać o literaturze, kulturze i innych ważnych sprawach dziewcząt i chłopców.
Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie, jako współorganizator, również brała udział w imprezie. Spośród grona znakomitych pisarzy, zaprosiła panią Beatę Ostrowicką. Pisarka przyjechała do Szkoły Podstawowej Nr 2, gdzie czekali na nią uczniowie klas III – VI wraz z wychowawcami. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda proces powstania książki – od momentu pojawienia się pomysłu na fabułę, poprzez wydawnictwo i drukarnię, do chwili, gdy jest gotowa i może trafić w ręce młodego czytelnika. Pani Beata opowiadała w jaki sposób rozpoczęła swoją karierę pisarską, kto nakłonił ją do wydania pierwszych tekstów, skąd czerpie inspiracje na kolejne opowiadania, a także ile czasu zajmuje jej napisanie jednej książki. Autorka czytała najciekawsze fragmenty ze swoich utworów i bawiła się z dziećmi w wspólne rozwiązywanie zagadek.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Chcąc zaspokoić swoją dziecięcą ciekawość, chętnie zadawali pytania. Niektóre z nich dziwiły pisarkę, inne bawiły, a na pozostałe dawała wyczerpujące odpowiedzi. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupu wybranej przez siebie książki z autografem autorki. Były też wspólne zdjęcia.Dziękując za sympatyczne, bardzo bezpośrednie spotkanie, dzieci obdarowały panią Beatę bukietem kwiatów oraz nagrodziły ją głośnymi brawami. Nie obyło się bez wzruszeń, tym bardziej, że dla wielu dzieci był to pierwszy kontakt z autorem książek i niepowtarzalna okazja na unikatową dedykację.
Beata Ostrowicka jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży.
Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. „Niezwykłe wakacje”, za którą otrzymała nagrodę sezonu wydawniczego IKAR ’95 oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY. Książka „Ale ja tak chcę!” zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrej Książki za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Książka „Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole” została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję Cała Polska czyta dzieciom. Jej trzy powieści: „Niezwykłe wakacje”, „Eliksir przygód” i „Tajemnica szkatułki” uzyskały kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille’a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.
Autorka pisze także dla starszej młodzieży i dzieci młodszych. Jednak bez względu na wiek swoich odbiorców, zawsze porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni.
Magdalena Liszka