ZAPRASZAMY
do lektury aktualnego numeru
Kuriera Grybowskiego Nr 2/117
MARZEC/KWIECIEŃ 2025 (rok XXV)
Jesień Grybowska
Historia zapisana w obrazie
Malowany Grybów
Gospodarka komunalna
Ochotnicza Straż Pożarna
Klub Honorowych Dawców Krwi „Adma”
SAGA | Społeczne Archiwum Grybowa
System Informacji Przestrzennej
Biuletyn Informacji Publicznej
Parafia Rzymskokatolicka w Grybowie
Grybów jest miastem położonym w województwie małopolskim. Stanowi naturalne centrum kulturalne i gospodarcze dla otaczających je gmin wiejskich.
Początki miasta sięgają okresu średniowiecza kiedy to w roku 1340 król Kazimierz Wielki wybrał stosunkowo dobrze rozwiniętą osadę na południowych rubieżach państwa polskiego i nadał jej nazwę GRYNBERG – miasto zielonych wzgórz. Akt lokacyjny (miasto utworzone na prawie magdeburskim), wręczył mieszczaninowi sądeckiemu Hanko, znany patrycjusz krakowski – Wierzynek.
Odwiedzali ten teren Kazimierz Pułaski, Wincenty Witos, Artur Grottger, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer. Przejeżdżał przez miasto na swojej Kasztance – Józef Piłsudski. W okresach rozbiorów Polski odwiedził je Cesarz Franciszek Józef I a książę austriacki Hosch wybudował w miejscu dawnego zamku dworek, który do dzisiaj ozdabia swoją architekturą centralną część Rynku.
Walory krajobrazowe oraz gospodarność mieszkańców stanowią niekwestionowane jego atuty. One to właśnie sprawiły, że w latach siedemdziesiątych XX wieku był Grybów dwukrotnie Wicemistrzem Gospodarności w skali ogólnopolskiej.
Zapraszając do odwiedzenia ziemi grybowskiej, chcielibyśmy zapewnić, że znajdą tutaj Państwo wiele atrakcyjnych miejsc pod względem urbanistyczno-architektonicznym, muzealnym, przyrodniczym i turystycznym.
Liczne i ciekawe szlaki turystyczne prowadzą w góry, do granicy państwowej ze Słowacją, do pięknych uzdrowisk górskich Krynicy-Zdrój, Wysowej i Kamiannej. Skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych w tym również leżący w pobliżu miasta węzeł kolejowy, zapewniają dogodny dojazd.