Grybów, dn. 2017.04.26
SZANOWNI PAŃSTWO
Witam wszystkich zebranych na obradach XXXV sesji Rady Miejskiej w Grybowie.
PANIE PRZEWODNICZĄCY,
WYSOKA RADO,
SZANOWNI GOŚCIE
SZANOWNI PRACOWNICY URZĘDU MIEJSKIEGO W GRYBOWIE
W dniu dzisiejszym pod obrady Rady Miejskiej w Grybowie zostały przedłożone stosowne uchwały, które po części dotyczą realizacji zadania jakim jest „TERMOMODERNIZACJA OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ” w mieście Grybów.
Pragnę przypomnieć iż w dniu 19 stycznia 2016 roku został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dofinansowanie zadania pn. „TERMOMODERNIZACJA OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ” w ramach programu p.t. „System zielonych inwestycji – część 1 – Zarządzanie energią”.
Do realizacji zadania zgłoszone zostały następujące obiekty użyteczności publicznej:
- budynek Gimnazjum w Grybowie
- budynek Urzędu Miejskiego w Grybowie,
- budynek Szkoły Podstawowej Nr. 1 w Grybowie,
- oraz budynek Ośrodka Zdrowia w Grybowie.
Złożony przez nas wniosek o uzyskanie dofinansowania, wymagał spełnienia dodatkowych formalności, w związku z tym już na tym początkowym etapie byliśmy zmuszeni do wykonania audytów energetycznych oraz projektów technicznych.
Pod koniec kwietnia 2016 roku rozpoczęto negocjacje z NFOŚiGW w sprawie rozszerzenia zakresu robót oraz zwiększenia kwoty dotacji. Nowy zakres miał obejmować oprócz docieplenia przegród zewnętrznych i wymiany stolarki, kompleksową wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej wraz z technologią kotłowni, montażem absorpcyjnych gazowych pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz systemu zarządzania energia BMS. Przewidziano również wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne ledowe. Wraz ze wzrostem zakresu robót czynione były starania w celu zwiększenia kwoty dofinansowania oraz otrzymania dofinansowania na zadanie które już częściowo zostało wykonane, a którym jest Termomodernizacja Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie.
W dniu 17 maja 2016r. miało miejsce spotkanie w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, którego celem i tematem były negocjacje wspomnianych wcześniej tematów.
Uwieńczeniem spotkania był podpisany protokół który akceptował nasze propozycje co do zwiększenia zakresu robót budowlanych, oraz zwiększenia kwoty dofinansowania.
20 września 2016 roku została podpisana umowa na realizację przedstawionego państwu zadania.
Jak dobrze państwo wiecie dofinansowanie w formie przyznanej dotacji z NFOŚiGW w Warszawie to tylko jedno z trzech możliwych źródeł finansowania tego przedsięwzięcia.
Drugim źródłem dofinansowania na dzień podpisania umowy miało być dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie przyznane w formie dotacji.
Jako trzecie źródło finansowania występował i nadal występuje wkład własny miasta Grybów.
W ślad za tym, początkiem roku bieżącego do WFOŚiGW w Krakowie zostały złożone Karty Informacyjne Zadania tzw. „KIZ-y” dotyczące przyznania dotacji na realizację w/w zadania.
Niestety, w roku bieżącym WFOŚiGW w Krakowie zmienił zasady dotyczące przyznawanych dotacji.
Dotychczasowe warunki udzielania dotacji na finansowanie kosztów kwalifikowanych, w roku bieżącym zastąpione zostały na pożyczki umarzalne przeznaczone na finansowanie również kosztów kwalifikowanych, o czym zostaliśmy poinformowani stosownym pismem po koniec miesiąca lutego br.
Odnosząc się do dyskusji, która odbyła się podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Finansowej w dniu wczorajszym, uprzejmie informuję, iż zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami WFOŚiGW w Krakowie w roku bieżącym na przedmiotowe zadanie udziela dofinansowania w formie dotacji na realizację zadania pn. „Likwidacja niskiej emisji rozumianej jako wymiana kotłów, palenisk węglowych na gazowe, olejowe, pompy ciepła, podłączenie do sieci ciepłowniczej (w tym geotermalnej) lub wymiana ogrzewania na elektryczne w budynkach użyteczności publicznej – m.in. w obiektach sportowych, strażnicach OSP, placówkach świadczących całodobową lub dzienną pomoc osobom, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu– do 30% kosztów kwalifikowanych”.
Na pozostałe zadania w ogóle nie ma możliwości uzyskania dotacji. Również w przypadku naszego zadania likwidacja niskiej emisji nie może być realizowana w formie dotacji, ponieważ w naszym przypadku na chwilę obecną we wszystkich obiektach zainstalowane są kotły gazowe.
Jedyną więc alternatywą uzyskania jakiegokolwiek dofinansowania na realizację tego zadania jest pożyczka umarzalna.
Nie ukrywam, że przystępując do realizacji jakiegokolwiek zadania inwestycyjnego, czynimy starania, aby uzyskać jak najwięcej możliwego dofinansowania zewnętrznego.
I tak jest również i w tym przypadku. Kredyt, który zostanie zaciągnięty będzie przede wszystkim kredytem inwestycyjnym, przeznaczonym na realizację konkretnego zadania, będzie to również kredyt z możliwością umorzenia określonej w umowie kwoty.
Bardzo mocno chciałbym tutaj podkreślić, że nie jest to kredyt konsumpcyjny, oraz to, że obecna sytuacja miasta tego nie wymaga, ponieważ sytuacja finansowa miasta jest stabilna.
Zaciągnięcie zobowiązania w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie jest traktowane jako dotacja która wystąpi w formie umorzenia, nie jest zaś zobowiązaniem kredytowym zaciągniętym z powodu braku środków finansowych.
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Grybowie dnia 11 kwietnia br. informowałem państwa, iż dnia 24 marca br. zarządzeniem Burmistrza Miasta Grybowa został ogłoszony konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1, oraz konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie.
Dnia 18 kwietnia br. zarządzeniem Burmistrza Miasta Grybowa została powołana Komisja Konkursowa do przeprowadzenia postępowania konkursowego w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora szkoły.
Przewodniczący komisji wyznaczył również datę przeprowadzenia postępowania konkursowego. W/w postępowanie będzie miało miejsce dnia 27 kwietnia 2017 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Grybowie.
W dniu dzisiejszym wraz z panią Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Grybowie zapraszam wszystkich na „Majówkę”, która odbędzie się dnia 1 maja br. Początek o godzinie 15:00.
W dniu dzisiejszym mam ogromny zaszczyt zaprosić również państwa na obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Tradycyjnie rozpoczynamy uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny, która będzie odprawiona w Bazylice Mniejszej w Grybowie o godz.9:30, następnie będzie miał miejsce przemarsz pod pomnik Ofiar Faszyzmu mieszczący się w Parku Miejskim w Grybowie.
W roku bieżącym również dnia 3 maja będą miały miejsce Miejsko Gminne obchody Dnia Strażaka.
Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam.
To wszystko co zostało na dzień dzisiejszy przygotowane.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za uwagę.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda