Pragnę poinformować również, że złożone zostały kolejne trzy wnioski do Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Dotyczą one zagadnień związanych z ochroną środowiska. Pierwszy wniosek dotyczy zapowiadanej już wcześniej rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków „Równie”. Dwa pozostałe są niejako kontynuacją programu zapoczątkowanego przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.
Jak Państwo Radni pamiętają, w roku 2015 złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadań związanych z wymianą czynnika grzewczego w domach prywatnych. Pamiętają Państwo również, program KAWKA zakończył się brakiem dotacji z funduszy krajowych.
Mając na uwadze istniejące zainteresowanie ze strony mieszkańców, przeprowadzony został nabór wniosków, który umożliwił nam złożenie do RPO dwóch projektów w ramach osi priorytetowych 4.4.2 i 4.4.3.
Z ogromną przyjemnością pragnę również państwa w dniu dzisiejszym poinformować, iż zakończyła się weryfikacja przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie dokumentu pn. „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii – plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Grybów na lata 2016 – 2020”.
Pismem z dnia 1 lutego 2017 r. otrzymaliśmy informację, iż nasz PGN był analizowany i został zweryfikowany pozytywnie. Należy tutaj zauważyć, że sam proces analizy i oceny naszego planu trwał kilka miesięcy.
Zweryfikowany dokument został wysłany do Małopolskiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie celem uzgodnień dot. strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Jednak najważniejszym jest, że dokument ten potwierdza wypełnienie wszystkich wymagań jakie musi spełniać oraz daje nam możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków UE w ramach konkursu ogłoszonego przez IZ RPO WM w ramach priorytetu inwestycyjnego REGIONALNA POLITYKA ENERGETYCZNA.
Kolejną dobrą wiadomością dla nas jest pozytywna decyzja KRAJOWEJ RADY BIBLIOTECZNEJ w/s połączenia instytucji kulturalnych z terenu naszego miasta, w tym przypadku Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury.
Pragnę przypomnieć iż pismem z dnia 3 lutego 2016 roku zwróciliśmy się z prośbą do wcześniej wspomnianej instytucji o wyrażenie pozytywnej opinii w/s złożonego przez nas wniosku dotyczącego połączenia instytucji kulturalnych z terenu naszego miasta. W miesiącu październiku 2016 roku otrzymaliśmy negatywną opinię KRB w Warszawie.
Biorąc pod uwagę ważność sprawy, postanowiliśmy nie składać broni, i w miesiącu styczniu 2017 roku ponownie wystąpiliśmy z wnioskiem o wydanie pozytywnej opinii w/s połączenia wspomnianych instytucji.
W dniu 6 lutego 2017 roku podczas posiedzenia KRB podjęto decyzję o wydaniu pozytywnej decyzji w/s połączenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w Grybowie.
Jeżeli chodzi o życie kulturalne i społeczne to pragnę państwa poinformować, iż w roku bieżącym zorganizowane zostały tzw. „FERIE ZIMOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”. Wraz z Dyrektorem MDK w Grybowie, z Dyrektorem MBP w Grybowie, oraz Dyrektorami placówek oświatowych z terenu naszego miasta, został przygotowany program dla dzieci i młodzieży z terenu naszego miasta. Ponadto Miasto Grybów było partnerem narciarskiego obozu zimowego zorganizowanego na stoku narciarskim w Tyliczu.
12 lutego br. młodzież z Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie wraz z nauczycielem prowadzącym byli organizatorami „V WALENTYNKOWEGO TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ MAŁEGO POLA”.
W dniu 31 stycznia 2017 roku miało miejsce II SPOTKANIE NOWOROCZNE Z PRZEDSIĘBIORCAMI na które przybyli licznie wszyscy zaproszeni goście, głownie przedsiębiorcy oraz właściciele firm z terenu miasta jak również z terenu gminy i okolic – zaproszeni zostali wszyscy którzy przyczynili się do realizacji imprezy kulturalnej jaką jest „JESIEŃ GRYBOWSKA”.
W spotkaniu wziął udział Przewodniczący Rady Miejskiej w Grybowie Pan Józef Góra, Sekretarz Miasta Pani Marta Kościsz, Skarbnik Miasta Pan Konrad Mrożek, oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Grybowie Pani Stanisława Morańda. Celem spotkania było podsumowanie roku poprzedniego, integracja środowiska przedsiębiorców oraz oficjalne podziękowania za pomoc i wsparcie a także uczestnictwo w podejmowanych przez samorząd działaniach.
SZANOWNY PANIE PRZEWODNICZĄCY.
WYSOKA RADO.
W dniu dzisiejszym podejmujemy stosowne uchwały, oraz przyjmujemy merytoryczne sprawozdania z działalności placówek kulturalnych.
W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Dyrektorom Miejskiego Domu Kultury w Grybowie oraz Biblioteki Miejskiej w Grybowie. Zdecydowanie możemy powiedzieć, że życie kulturalne naszego miasta cały czas nabiera nowego oblicza. Miejski Dom Kultury gości coraz więcej widzów, a lokalna gazeta „KURIER GRYBOWSKI” cieszy się większym zainteresowaniem. Jednak byłbym niesprawiedliwym, gdybym nie powiedział, że to wszystko jest naszym wspólnym dziełem.
Przy tej okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, dzięki którym mamy się czym pochwalić. Dziękuję Dyrektorom placówek oświatowych z terenu miasta Grybowa za pomoc i udział w realizacji wydarzeń kulturalnych ubiegłego roku. Podziękowania składam na ręce pani kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie. Wasza praca, oraz praca waszych współpracowników, a przede wszystkim praca dzieci i młodzieży nie poszła na marne, oraz cały czas dodaje blasku i poprawia wizerunek naszego miasta. Również i dzisiaj dziękuję wam za to, że nigdy w ubiegłym roku nie usłyszałem słowa „NIE” i zawsze mogłem liczyć na waszą pomoc. Podziękowania składam również pracownikom Urzędu Miejskiego w Grybowie, jak również pragnę serdecznie podziękować panu Prezesowi MZGK w Grybowie.
Dziękuję również mieszkańcom, dziękuję ludziom dobrej woli, dziękuję wszystkim którzy bezinteresownie chcą pomagać i świadczą pewne usługi jako tzw. „wolontariat”.
Ponawiam prośbę z roku ubiegłego i zachęcam wszystkich do aktywnego życia kulturalnego naszego miasta. Miejski Dom Kultury stoi otworem, a Kurier Grybowski czeka na dobre wiadomości.
Gratuluję pomysłów, oraz mam nadzieję, że będą one kontynuowane również w roku bieżącym.
Już dzisiaj pragnę zaprosić wszystkich tutaj obecnych na koncert JANA WOJDAKA z zespołu „WAWELE”, który będzie miał miejsce w dniu 8 marca br. Koncert zostanie zorganizowany z okazji DNIA KOBIET i dedykowany będzie wszystkim mieszkankom, wszystkim kobietom z terenu naszego miasta.
Na zakończenie pragnę państwa poinformować, iż realizując zadania ustalone dla Burmistrza w ramach kontroli zarządczej, powołałem w roku 2016 komisję do przeprowadzenia kontroli jednostek organizacyjnych miasta Grybowa. Kontrolą objęto Przedszkole Samorządowe „ Pod Topolą”, Szkołę Podstawową nr 1 i 2, Gimnazjum. Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Dom Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Ochotniczą Straż Pożarną Białej Wyżnej. Zakres kontroli obejmował sprawy organizacyjne oraz gospodarkę finansową jednostek a wypadku OSP – działalność dot. gotowości bojowej, która finansowana jest z budżetu miasta. W wyniku przeprowadzonego postępowania stwierdzono jedynie drobne nieprawidłowości, które nie miały wpływu na pracę jednostek. Zostały one wyjaśnione jeszcze w toku kontroli a działania w tym zakresie dostosowane do istniejących wymagań. Środki finansowe były wydatkowane w sposób efektywny, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawnymi oraz regulacjami wewnętrznymi jednostek.
Nawiązując do dyskusji jaka odbyła się na wczorajszym posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Finansowej Rady Miejskiej w Grybowie pragnę w tym miejscu poświęcić nieco miejsca zagadnieniom dotyczącym samorządności.
Ustawa o samorządzie wymienia dwa organy działające w gminie. Jest to rada jako organ stanowiący oraz burmistrz, jako jej organ wykonawczy. Ustawodawca dokonuje podziału kompetencji tych organów, jednak istotą działania zarówno rady jak i burmistrza jest współdziałanie w realizacji zadań jakie powierzono im do wykonania. Ustalanie kierunków rozwoju gminy, w tym również gospodarowanie mieniem komunalnym, finansami, działalność inwestycyjna itp. określane są przez Radę w formie uchwały. Zawsze zatem, pomimo, że przygotowanie projektu uchwały należy do organu wykonawczego, jest to decyzja Rady. To ona określa w jakim kierunku powinna być realizowana polityka rozwoju gminy. Radny jest w tym procesie podmiotem podejmowanych decyzji a nie wyłącznie recenzentem.
Tak pojmując funkcję Radnego a jednocześnie uwzględniając pozycję jaką zajmuje on w strukturze organów gminy, zawsze staram się prezentować Państwu pełną informację dot. zarządzania gminą i włączać Radnych do realizowanych przeze mnie zadań. Czynię to przede wszystkim za pośrednictwem Pana Przewodniczącego Rady ale również i zainteresowanych tym Radnych. Nie wynika to z braku wiedzy na temat kompetencji Burmistrza ale zachowania przejrzystości prowadzonych działań. Taka zresztą jest istota działania samorządu. Z przykrością przyjąłem zatem stwierdzenie, że chcę włączyć Państwa Radnych do procesu decyzyjnego tylko dlatego, że nie umiem przygotować projektu uchwały czy też podjąć decyzji. Gospodarowanie mieniem komunalnym jest jednym z najważniejszych procesów wpływających na rozwój i kondycję finansową gminy. Jak wynika z wypowiedzi Państwa Radnych, zawsze, również w poprzednich kadencjach przy podejmowaniu tego typu decyzji Radni uczestniczyli w procesie dot. jej wypracowania. Zagospodarowanie terenów przy ul. Kościuszki nie jest to bowiem sprzedażą jednego mieszkania czy działki, a przyjęciem rozwiązań dot. zagospodarowania jednego z ostatnich, dużych i jeszcze nie zagospodarowanych terenów, będących w zasobach mienia komunalnego.
W związku z powyższym nadal podtrzymuję przedstawioną na Komisji propozycję wspólnego spotkania samorządu miasta z przedstawicielami SHP „Składnica” oraz wspólnego wypracowania projektu decyzji, którą Państwo Radni będą podejmować w drodze uchwały.
SZANOWNI PAŃSTWO
To wszystko co zostało przygotowane na dzień dzisiejszy. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za uwagę.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda