Grybów, dn. 2016.09.29
Witam wszystkich zebranych na obradach XXVI sesji Rady Miejskiej w Grybowie.
Na początku bardzo proszę abyśmy powstali i uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego ś.p. KAZIMIERZA BANDYKA.
Pan Kazimierz Bandyk urodził się 31 października 1932 roku w Barcicach.
Po ukończeniu studiów od 1952 r. pracował jako nauczyciel w Wałbrzychu, Janczowej i Grybowie. Były Burmistrz Miasta Grybów pomimo bardzo trudnych warunków lokalowych zaszczepił w młodzieży ducha sportu osiągając wiele sukcesów dydaktycznych i sportowych. Od 1970 roku pracował tak jak my tutaj obecni dzisiaj również na tej sali pełniąc najpierw funkcję Przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Grybowie, a od roku 1973 do roku 1976 funkcję Naczelnika Miasta i Gminy Grybów. Dzięki jego staraniom rozbudowano i zmodernizowano Zakład Stolarki Budowlanej i Wytwórnię Konstrukcji Stalowych w Grybowie, przy której utworzono także Przyzakładową Szkołę Zawodową. Panu Bandykowi zawdzięczamy wiele inwestycji m.in.: modernizację i przebudowę dróg na terenie miasta, budowę przemiennika telewizyjnego, zainstalowanie jak na owe czasy najnowszej centrali telefonicznej, wykonanie regulacji rzeki Biała, oddanie do użytku stadionu sportowego i wybudowanie pierwszych bloków na osiedlu XXX-lecia.
Do jego niewątpliwych sukcesów należało zajęcie przez miasto Grybów I miejsca w 1972 roku, a III miejsca w 1973 roku w konkursie: „Mistrz Gospodarności”.
Pan Kazimierz Bandyk był głównym inicjatorem i pomysłodawcą powstania Spółdzielni Inwalidów „Karpaty”, która przez wiele lat zatrudniała średnio 800 osób. W 1976 roku objął funkcję Prezesa wcześniej wspomnianej Spółdzielni i pełnił ją przez 17 lat do czasu przejścia na emeryturę.
W 1989 r. grybowskie „Karpaty” zdobyły I miejsce w konkursie o tytuł najestetyczniejszego zakładu na terenie kraju, a wcześniej dwukrotnie uzyskały wicemistrzostwo. W latach 1994 do 1998 pan Kazimierz pełnił funkcję Burmistrza Miasta Grybowa. Był również Prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Grybowie przez trzy kadencje, zakładając m.in. orkiestrę dętą we Florynce. Był również dobrym sportowcem.
Za swoje osiągnięcia w pracy społecznej i zawodowej pan Kazimierz Bandyk został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Praca zawodowa była dla niego misją, którą realizował konsekwentnie z dużym zaangażowaniem i starannością.
W dniu 26 sierpnia 2016 roku decyzją prezydium odznaczeń przy Małopolskim Związku Piłki Nożnej w Krakowie został przyznany „MEDAL 105 – lat MPZP” z okazji jubileuszu 95 lecia powstania LKS „Grybovia” Grybów dla Kazimierza Bandyka.
Zmarł 4 września 2016 roku po ciężkiej chorobie w wieku 84 lat.
Niestety, tego ostatniego wyróżnienia już nie zdążył odebrać. Medal został wręczony żonie zmarłego pani Marii Bandyk oraz córce pani Bożenie Bandyk – Rammer podczas uroczystych obchodów Jesieni Grybowskiej w dniu 11 września 2016 roku.
Dla byłego burmistrza pana Kazimierza Bandyka najważniejszą po rodzinie była praca dla dobra miasta Grybowa i jego mieszkańców. Na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców, jako dobry gospodarz, człowiek dobrego serca oraz wielki działacz i społecznik.
Cześć Jego Pamięci
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym
Szanowny Panie Przewodniczący.
Pragnę złożyć na Pana ręce, a za Pana pośrednictwem wszystkim Państwu Radnym obecnym na uroczystości pogrzebowej, serdeczne podziękowania za udział w ceremonii pogrzebowej która miała miejsce w dniu 7 września br. Podziękowania składam również dyrektorom i kierownikom placówek oświatowych i kulturalnych z terenu naszego miasta.
Na ręce pana prezesa OSP GRYBÓW – BIAŁA składam serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji ceremonii pogrzebowej i pełnienie warty honorowej przy trumnie zmarłego burmistrza. Za pomoc i udział w ceremonii pogrzebowej dziękuję również pracownikom UM w Grybowie.
Niech nasz udział w uroczystości będzie podziękowaniem za pracę i zaangażowanie. Nie możemy zapominać o ludziach, którzy wykonując swoją pracę działali dla dobra Grybowa, dbali o jego tradycję i zapisali się na trwałe w historii naszego Miasta.
PANIE PRZEWODNICZĄCY,
WYSOKA RADO,
SZANOWNI I DOSTOJNI GOŚCIE,
SZANOWNI PRACOWNICY URZĘDU MIEJSKIEGO w GRYBOWIE.
Uprzejmie informuję, iż decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Miasto Grybów dnia 16 września br. otrzymało kolejną piątą w roku bieżącym promesę w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Dotacją zostało objęte zadanie remontu drogi gminnej – ul. Turystyczna, nr drogi K290762, dz.nr 42 i 617 obr.2 Miasta Grybowa w km 0+000 – 0+060 oraz w km 1+520 – 1+820 m.
Obecnie jesteśmy po realizacji zadań związanych z remontem dróg miejskich na które to otrzymaliśmy wcześniejsze promesy.
Dzięki otrzymanej dotacji udało się dokonać remontu na drodze gminnej koło Starej Świetlicy, nr drogi K290799, dz. nr 268 obr.3 Miasta Grybowa, na drodze gminnej koło Pana Krzysztofa Grucy, nr drogi K290864, dz. nr 2216 obr. 4 Miasta Grybowa oraz na drodze gminnej w kierunku Pana Podwiki, nr drogi K290800, dz. nr 178 obr. 3 Miasta Grybowa, oraz obecnie remontowana droga w osiedlu Biała Wyżna w kierunku Pani Pióreckiej.
Ponadto zostały dodatkowo wyremontowane drogi gminne na osiedlu Biała Wyżna w przypadku których na dwóch położono nowe nawierzchnie asfaltowe, a na dwóch nawierzchnię betonową. W trakcie obecnego remontu pozostają kolejne drogi na osiedlu Biała Wyżna na których zostanie położona nawierzchnia betonowa.
W przypadku remontów dróg na których stosujemy nawierzchnię betonową, argumentem przemawiającym za wyborem odpowiedniej nawierzchni, jest to, że ukształtowanie terenu pozwala nam tylko na zastosowanie nawierzchni betonowej.
Kolejnym mocnym argumentem jest bardzo duże zainteresowanie i pomoc fizyczna samych mieszkańców, oraz przede wszystkim zarządu osiedla. W tym miejscu pragnę złożyć jeszcze raz na ręce pana Przewodniczącego zarządu osiedla Biała Wyżna serdeczne podziękowania, a za jego pośrednictwem również przekazać podziękowania dla mieszkańców którzy zechcieli pomagać i chcą dalej pomagać przy pracach związanych z budową i remontem dróg miejskich osiedlowych.
Panie Przewodniczący zarządu Osiedla BIAŁA WYŻNA. Dziękowałem podczas ostatniego posiedzenia sesji RADY MIEJSKIEJ, dziękuję jeszcze raz SERDECZNIE DZISIAJ.
Korzystając z okazji bardzo serdecznie dziękuję Panu oraz Pani przewodniczącej KGW w Białej Wyżnej za zorganizowanie tegorocznych dożynek.
Podsumowując inwestycje związane z budową dróg, ich remontem i położeniem nawierzchni w roku bieżącym, jesteśmy obecnie w po zakończonych sześciu poważnych inwestycjach, w trakcie remontu jest jeszcze kilka dróg miejskich.
Ponadto w trakcie budowy i utwardzenia jest kilka nowych odcinków zwłaszcza w osiedlu Biała Wyżna.
Nie ukrywam, że zadowalający jest fakt budowy i remontów dużej ilości dróg gminnych w roku bieżącym. Nie było by to możliwe gdyby nie otrzymywane promesy, które w roku bieżącym, na obecną chwilę zostały przekazane w 100%. Nie było by to możliwe gdyby nie duże zaangażowanie pracowników Urzędu Miejskiego w Grybowie pracujących przy realizacji tych zadań.
Ale jest również druga strona medalu.
Przykre jest, że nasza praca jest niedoceniana i negatywnie przez niektórych z państwa odbierana.
Przykro jest mi słuchać komentarze dotyczące realizacji wcześniej wspomnianych zadań.
Realizacja takich zadań jak wcześniej wspomniane, a jeszcze w takiej ilości jak w roku bieżącym, powinny być dla nas dumą, a nie powodem do pustych i bezpodstawnych komentarzy, które nie ukrywam sprawiają wielką przykrość, zwłaszcza tym którzy robią wszystko aby te zadania zrealizować.
Nie ma gorszych i lepszych mieszkańców. Wszyscy są jednakowo przez obecne władze miasta traktowani. Każdemu mieszkańcowi należy się droga dojazdowa do posesji. I wcześniej czy później zostanie ona zrobiona.
Tych z państwa, którzy znają procedurę pozyskiwania środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych nie muszę chyba przekonywać i uświadamiać co do zasad i celowości danego zadania.
Wszystkim tym którzy tych procedur nie znają, chętnie udzielę odpowiedzi.
Podczas obrad ostatniej mającej miejsce w dniu 4 sierpnia sesji Rady Miejskiej w Grybowie, informowałem Państwa o złożonych kartach projektów.
W dniu dzisiejszym informuję państwa o kolejnych złożonych wnioskach składanych w ramach naborów:
- Uchronić od zapomnienia – prezentacja kultur pogranicza polsko–słowackiego.
Projekt składany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja INTERREG 2014-2020. Wartość projektu 116.763 euro. Mini projekt wspólny składany wspólnie z miastem Vel’ky Saris, gdzie partnerem wiodącym będzie Miasto Grybów. W ramach zaplanowanych działań przewidziano organizację wspólnych imprez kulturalnych, takich jak „Międzynarodowy Festiwal – Wiosna na pograniczu” oraz „Jesień na pograniczu” Miasto Vel’ Saris zorganizuje warsztaty i prezentacje plenerowe twórców z terenu Polski i Słowacji. W projekcie przewidziano zakup stoisk wystawienniczych, sztalug, wydanie albumu oraz filmu promocyjnego dot. dwóch współpracujących ze sobą miast,.
- Nowoczesna Szkoła.
Projekt składany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oś. Priorytetowa 10 Wiedza i Edukacja. Obejmuje on wsparcie nauczania w Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie. Wsparcie dot. zarówno uczniów jak i kadry pedagogicznej. Planujemy zorganizować zajęcia pozalekcyjne, warsztaty wyjazdowe oraz wyposażyć w sprzęt pracownie matematyczną i komputerową. W planie jest również zorganizowanie międzyszkolnej pracowni przyrodniczej i placu zabaw dla dzieci. Założenia programu dotyczą wyłącznie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatycznych. Program skierowany jest wyłącznie do szkół, które w roku szkolnym 2015/2016 osiągnęły ze sprawdzianu po klasie 6-tej wynik poniżej średniej wojewódzkiej tj. 64,3%. Ponieważ poziom pozostałych placówek w tym gimnazjum, był wyższy bądź równy średniej wojewódzkiej te placówki nie mogły aplikować o środki.
- Budowa obiektów turystyczno-rekreacyjnych małej architektury oraz rewitalizacja istniejących alejek parkowych w ramach tworzenia centrów turystyczno-rekreacyjnych.
Karta projektu wspólnego składana w ramach poddziałania 6.3.1. Rozwój lokalnych zasobów subregionów, przeszła pozytywną ocenę formalną i została zakwalifikowana do dalszego aplikowania o środki przez Subregion Sądecki. Obecnie opracowywany jest wspólny wniosek 4 gmin tj. Gminy Grybów, Chełmiec i Kamionki Wielkiej oraz Miasta Grybów. Projekt dot. budowy infrastruktury turystycznej. Nasze miasto planuje zagospodarować teren parku miejskiego, poprzez odnowienie alejek parkowych, wykonanie oświetlenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Pomnika Ofiar Faszyzmu i terenu muszli koncertowej. Zainstalowane zostaną m.in. urządzenia do mini-golfa, wykonany zostanie kort tenisowy, siłownia zewnętrzna., fontanna i aleja zasłużonych. Zachowany zostanie dotychczasowy plac zabaw dla dzieci.
- Budowa parkingów „Parkuj i jedź” na obszarze Miasta Grybów oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Karta projektu złożona w ramach poddziałania 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski i przeszła pozytywną ocenę formalną i została przez Subregion Sądecki skierowana do dalszego aplikowania o środki finansowe. Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Planowane przez nas działania obejmują wykonanie parkingu przy ul. Szkolnej, Grottgera, Cmentarnej i być może na ul. Węgierskiej, ponadto właściwe zagospodarowanie parkingu przy ul. Topolowej, wdrożenie jednolitego systemu oznakowania komunikacyjnego na terenie miasta, wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej na terenie przylegającym do kompleksu boisk sportowych ORLIK oraz modernizację wiat przystankowych. Wartość projektu 1.700.000 zł.
- Pozytywną ocenę formalną i merytoryczną na Subregionie Sądeckim przeszły również nasze karty składane na wymianę czynnika grzewczego w budynkach prywatnych składane w ramach poddziałań 4.4.2 i 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji.
- Ponadto została podpisana Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację zadania jakim jest Termo modernizacja Obiektów Użyteczności Publicznej.
- W dniu 18 maja br. Miasto przystąpiło do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju oraz Województwo Małopolskie pn. „Przygotowanie programów rewitalizacji”. Ogółem do konkursu wpłynęło 137 projektów, z których Komisja Konkursowa zarekomendowała do dofinansowania 122 wnioski. Wniosek miasta Grybowa uzyskał wysoką punktację i uplasował się na 4-tej pozycji. Dotacja w wysokości 25.920 zł pozwoli na zmniejszenie zaplanowanych w budżecie miasta kosztów związanych z przygotowaniem niezbędnych dokumentów dot. opracowania i uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Grybów na lata 2016-2022.
- Ósmym na dzisiejszej liście, a zarazem najważniejszym jest zadanie do którego obecnie się przygotowujemy, jest nim zadanie o nazwie: „ROZBUDOWA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW RÓWNIE” w Białej Niżnej.
Jak wielokrotnie wspominałem jest to zadanie priorytetowe i sztandarowe jeżeli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową naszego Miasta. Wstępne dokumenty dotyczące realizacji tego zadania zostały przekazany przez firmę, która wykonała projekt. Został powołany specjalny zespół ds. rozbudowy oczyszczalni ścieków, który obecnie weryfikuje złożone dokumenty, a następnie przystąpimy do prac związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie ze środków UE.
Z wielką przyjemnością informuję państwa o projektach które będą realizowane w Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie.
Głównym celem projektów międzynarodowych Erasmus + Partnerstwa strategiczne szkół jest:
- Podnoszenie jakości i zwiększanie adekwatności oferty edukacyjnej do potrzeb społeczeństwa.
- Rozwijanie kompetencji kluczowych, w tym przedsiębiorczości, znajomości języków, znajomości technik informatycznych.
- Zwiększanie liczby osób kształcących się i zwiększanie ich szans na zatrudnienie.
- Wprowadzanie nowych ścieżek kształcenia, indywidualizacja, elastyczność kształcenia.
- Podnoszenie kompetencji, wspieranie rozwoju zawodowego pracowników szkół (nowe metody, techniki, otwarte zasoby edukacyjne itp.).
- Rozwój współpracy regionalnej, transgranicznej, współpracy na rzecz regionu.
- Rozwój instytucji działających w sferze kształcenia.
Projekt „With Mathematics Through Life” – Z Matematyką Przez Życie – 2016-2018.
Projekt realizowany przy współpracy ze szkołami z Norwegii, Turcji, Portugalii. Koordynatorem całego projektu jest szkoła Polska – Gimnazjum w Grybowie
Cele projektu:
- podnoszenie kompetencji matematycznych poprzez różnorodne zadania, zachęcanie uczniów do wykorzystywania matematyki w życiu codziennym,
- podnoszenie kompetencji informatycznych poprzez wykorzystanie technologii informatycznych online, tworzenia prezentacji multimedialnych, logowania się na stronie Twinsapce i innych programów
- podnoszenie kompetencji językowych – języka angielskiego poprzez porozumiewanie się z uczniami innych krajów, pozyskiwanie informacji
- podnoszenie kompetencji współpracy w grupie oraz integracji europejskiej
- pozyskanie certyfikatów Europass dla nauczycieli pracujących w projekcie oraz integracji europejskiej nauczycieli , wymiana doświadczeń edukacyjnych tzw. „job shadowing”
W ramach tego projektu młodzież musi wykonać wiele prac krajowych, promocyjnych, zadań matematycznych, prezentacji, które przyczynią się realizacji powyższych celów.
Zaplanowane mobilności (wymiany uczniów) – tygodniowe wyjazdy – projekt pokrywa całość kosztów pobytu uczniów oraz nauczycieli oraz podróży, ubezpieczenie. Do Norwegii pojedzie 6 uczniów 2 nauczycieli. Do Portugalii pojedzie 7 uczniów 2 nauczycieli. Do Turcji pojedzie 6 uczniów 2 nauczycieli. W ramach tego projektu w Polsce będziemy gościć 25 osób z (uczniów i nauczycieli ) z Norwegii, Portugalii oraz Turcji w listopadzie 2016 roku. Projekt również zakłada dwa spotkania robocze nauczycieli, jedno w koordynującym państwie w – Grybowie oraz drugie w Portugalii.
Projekt Crossing Borders 2016-2019 – Przekraczając Granice
Projekt jest realizowany przy współpracy z następującymi krajami Wielka Brytania, Rumunia, Dania, Bułgaria, Włochy, Portugalia, Turcja. Polska szkoła – Gimnazjum jest partnerem – koordynuje działania na ternie własnego kraju.
Cele projektu:
- poniesienie świadomości różnorodności kulturalnej w państwach europejskich
- nauka szacunku dla odmienności i umiejętność współpracy grupowej
- podniesienie kompetencji informatycznych
- podniesienie kompetencji językowych
- podniesienie otwartości na prace poza granicami kraju, przełamanie barier
- wymiana doświadczeń edukacyjnych tzw. „job shadowing”
W ramach tego projektu młodzież również wykona wiele prac informatycznych, językowych, grupowych, które przyczynią się do podniesienia kompetencji ww. celów.
Spotkania międzynarodowe nauczycieli: spotkania w Wielkiej Brytanii oraz Rumunii – po 2 nauczycieli do każdego kraju
Mobilności młodzieży (tygodniowe pobyty): 4 uczniów + 2 nauczycieli – Włochy, 4 uczniów + 2 nauczycieli – Dania. Polska będzie gościć grupę nauczycieli w Polsce.
Projekt pokrywa całość kosztów pobytu uczniów i nauczycieli w ww. państwach.
Pragnę poinformować również państwa o realizacji programu jakim jest PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020.
W ramach współpracy z Caritasem Archidiecezji Krakowskiej dnia 9 września 2016 r. wraz z pierwszą dostawą żywności, miasto Grybów rozpoczęło realizację Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020 – Podprogram 2016, który jest krajowym programem operacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Pomoc żywnościową otrzymały osoby kwalifikujące się do pomocy zgodnie z art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj. 951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł na osobę w rodzinie, na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie, ul. Ogrodowa 4.
W ramach programu przekazaliśmy osobom potrzebującym produkty żywności typu: makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, cukier, chleb tostowy, bułeczki śniadaniowe, kawa zbożowa instant, mleko UHT, groszek z marchewką, fasola biała, dżem truskawkowy, koncentrat pomidorowy, sałatka drobiowa, sałatka wegetariańska, klopsiki w sosie własnym, konserwy rybne, mielonka wieprzowa, olej rzepakowy, ziemniaki, cebula, marchewka, woda mineralna.
Łącznie rozdysponowano 6 ton towaru na kwotę o dużej wartości pieniężnej. W sumie pomocą zostało objętych 248 osób /tj. 72 rodziny/ z terenu miasta Grybowa.
Bardzo serdecznie dziękuję pani kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie, oraz pracownikom tej jednostki za pracę przy realizacji tego zadania.
Udzielając odpowiedzi na pytanie zadane podczas ostatnich obrad sesji Rady Miejskiej, uprzejmie informuję, iż:
Działka ew. nr 56/2 (dawny teren Kaskady):
- budynek Kaskady – własność SHP
- działka – użytkowanie wieczyste od 22.12.1993 r.
- od 14.06.2010 r. własność GDDKiA
Działka ew. nr 129 (Pawilon Handlowy):
- użytkowanie wieczyste od 22.12.1993 r.
- prawo własności od 14.06.2012 r.
Działka ew. nr 455 (sklep warzywniak ul. Rynek 24):
- lokal nr 3 – własność od 27.11.2014 r.
W dniu 28 lipca 2016 roku do tut. Urzędu wpłynęło obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie o możliwości zapoznania się z raportem o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia pod nazwą: „BUDOWA OBWODNICY GRYBOWA”, oraz o możliwości składania uwag i wniosków do w/w przedsięwzięcia i całej zgromadzonej dokumentacji sprawy.
W związku z licznymi wnioskami które wpłynęły do tut. Urzędu, w związku z licznymi uwagami i protestami ze strony zainteresowanych mieszkańców, które były wielokrotnie zgłaszane podczas zebrań osiedlowych jak również były wielokrotnie zgłaszane podczas posiedzeń komisji lub podczas obrad Rady Miejskiej w Grybowie wystąpiłem z wnioskiem o przeprowadzenie Publicznej Rozprawy Administracyjnej.
Właściwym organem do przeprowadzenia rozprawy jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Dnia 15 września br. w MDK w Grybowie miała miejsce Rozprawa Administracyjna dotycząca wcześniej wspomnianego zadania. Organizatorem spotkania była RDOŚ w Krakowie
Na spotkanie przybyli przedstawiciele RDOŚ w Krakowie, przedstawiciele ZDW w Krakowie, władze miasta Grybowa wraz z Panem Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz z Burmistrzem Miasta Grybów, Radni Rady Miejskiej w Grybowie, oraz mieszkańcy miasta Grybów.
Podczas spotkania przedstawione zostały wszystkie warianty przebiegu planowanej inwestycji, oraz zostały przedstawione i wysłuchane wszystkie zgłoszone uwagi.
Efektem końcowym przeprowadzonej rozprawy jest prośba RDOŚ w Krakowie skierowana do Inwestora czyli ZDW w Krakowie o zajęcie stanowiska co do kontynuacji przedmiotowej inwestycji jaką jest obwodnica miasta Grybowa.
W dniu 28 września br. miało miejsce spotkanie w którym wzięli udział przedstawiciele Gminy Grybów wraz z Panem Wójtem Gminy Grybów, Powiatu Nowosądeckiego wraz z Panem wice przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Miasta Grybów wraz z panem Przewodniczącym Rady Miejskiej, którzy pragnę przypomnieć występują jako strony Porozumienia zawartego w dniu 29 września 2011 roku.
Na spotkaniu jednoznacznie i jednogłośnie stwierdzono, iż planowany i zaakceptowany wariant „A”, wariant do realizacji obecnie nie jest wariantem preferowanym. W związku z powyższym podjęto decyzję o natychmiastowym spotkaniu w siedzibie ZDW w Krakowie wszystkich zainteresowanych stron.
W dniu 16 września 2016 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wydała pozytywną opinię w sprawie połączenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grybowie z Miejskim Domem Kultury w Grybowie. Jest to bardzo dobra wiadomość, która umożliwia nam podjęcie dalszych działań.
W dniach 9, 10, 11 września miała miejsce impreza kulturalna pn. „JESIEŃ GRYBOWSKA” połączona w roku bieżącym z obchodami 95 lecia powstania Ludowego Klubu Sportowego „GRYBOVIA” Grybów.
Był to blok imprez trzydniowy, podobnie jak w zeszłym roku z czego pierwszy dzień był DNIEM SPORTU dla dzieci i młodzieży z grybowskich szkół, następnie miał miejsce MIĘDZYZAKŁADOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ natomiast następne dwa dni to impreza plenerowa na placu targowym przy stadionie miejskim.
Przy tej okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy pracowali przy organizacji tejże imprezy.
Podziękowania składam Pani Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Pani Stanisławie Morańdzie, oraz Pani Kierownik Stołówki Miejskiej Pani Barbarze Janusz, podziękowania składam Księdzu proboszczowi za odprawioną mszę św., dziękuję strażakom, Dyrektorom szkół, nauczycielom, opiekunom, dziękuję dzieciom oraz młodzieży z Grybowskich szkół, dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego oraz najbliższym moim współpracownikom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Impreza, podobnie jak w zeszłym roku była możliwa dzięki hojności naszych sponsorów, a w szczególności pragnę zaznaczyć iż partnerem tego zadania był Marszałek Województwa Małopolskiego Pan JACEK KRUPA.
Dzięki pozyskaniu odpowiedniej ilości sponsorów, a w szczególności niektórych którzy zaskoczyli nawet i mnie samego, dzięki hojności i dużej pomocy ludzi dobrej woli, znajomych i przyjaciół impreza została sfinansowana i zbilansowana z bardzo dobrym wynikiem.
Powrót do tradycji „JESIENI GRYBOWSKIEJ” powstał na początku mojej kadencji i będzie kontynuowany co roku jako impreza cykliczna połączona z imprezami towarzyszącymi które dały swój początek w tamtym roku, a były nimi: „I PRZEGLĄD TAŃCA NOWOCZESNEGO GRYBÓW 2015” czy też „I ZLOT SAMOCHODÓW ZABYTKOWYCH ORAZ MOTOCYKLI GRYBÓW 2015”.
Imprezy towarzyszące były atrakcją tegorocznej JESIENI GRYBOWSKIEJ, a nową tradycją która w roku bieżącym cieszyła się dużym zainteresowaniem był „I BIEG GRYBOWIAKA”
Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim współorganizatorom tegorocznej imprezy.
To wszystko co zostało na dzisiejsze posiedzenie Rady Miejskiej przygotowane.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za uwagę.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda