Grybów, dn. 2016.07.07
Witam wszystkich zebranych na obradach XXIV sesji Rady Miejskiej w Grybowie.
PANIE PRZEWODNICZĄCY,
WYSOKA RADO,
SZANOWNI I DOSTOJNI GOŚCIE,
SZANOWNI PRACOWNICY URZĘDU MIEJSKIEGO w GRYBOWIE.
Jest mi niezmiernie miło poinformować państwa, iż dnia 20 czerwca 2016 roku Miasto Grybów otrzymało nominację do nagrody „WZOROWA GMINA” Województwa Małopolskiego.
Kapituła w skład której weszli przedstawiciele patronów honorowych, Starostowie oraz grono niezależnych ekspertów z instytucji nadzorujących wykorzystanie funduszy unijnych oceniali m.in.: inwestycje poprawiające bezpieczeństwo, projekty podnoszące poziom edukacji oraz działania wspierające rozwój gospodarczy danego regionu. Ważnym elementem w życiu każdej gminy jest również rozwój bazy sportowej i wspieranie kultury a także ekologia i pomoc społeczna.
30 czerwca 2016 roku w sali konferencyjnej Hotelu Europejskiego w Krakowie odbyła się gala wręczenia tytułów: „WZOROWA GMINA” oraz „WZOROWA FIRMA”. Ten zaszczytny tytuł otrzymało 14 gmin z terenu Województwa Małopolskiego. Wśród nagrodzonych gmin znalazło się nasze Miasto Grybów. Tytuł „WZOROWA FIRMA” wręczono także najlepszym przedsiębiorstwom Ziemi Małopolskiej. Nagroda dla Miasta Grybowa jest tym cenniejsza, że nasz samorząd znalazł się w grupie liderów tuż obok Krakowa, którego prezydentem jest prof. Jacek Majchrowski.
Statuetka oraz tytuł „WZOROWA GMINA” – LIDER KULTURY zostały wręczone dla Miasta Grybowa przez wicemarszałka Województwa Małopolskiego Grzegorza Lipca oraz dyrektora konkursu Artura Świtonia. Uzasadnieniem przyznania nagrody dla grybowskiego samorządu była działalność kulturalna miasta a zwłaszcza organizowana w ubiegłym roku „Jesień Grybowska” oraz inne wydarzenia sportowo-kulturalne dla dzieci i młodzieży.
Oprócz samorządów nagrodzone zostały również firmy z terenu Województwa Małopolskiego. Statuetkę oraz tytuł „WZOROWA FIRMA” odebrał m.in. Zbigniew Konieczek prezes zarządu firmy NEWAG z Nowego Sącza oraz Kamil Wojtarowicz prezes zarządu firmy VOYAGER Transport z Gorlic, której to autobusy kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt razy dziennie wjeżdżają na przystanek przy ulicy Topolowej w Grybowie.
Nagroda jest wielkim wyróżnieniem dla naszego Miasta, jest efektem ciężkiej pracy pracowników samorządowych, oraz przede wszystkim w dużej mierze jest zasługą mieszkańców Grybowa.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym udało się osiągnąć sukces nasz wielki wspólny sukces.
Wraz z nagrodą przyznany został certyfikat, którego treść brzmi:
„Certyfikat jest potwierdzeniem, że Miasto Grybów należy do grona najlepszych samorządów w Polsce i ma prawo używać nazwy WZOROWA GMINA przez okres ważności certyfikatu, czyli do dnia 31 grudnia 2019 roku.”
Nagroda z pewnością będzie motywacją do jeszcze lepszego działania.
Dnia 24 czerwca 2016 roku miało miejsce zakończenie roku szkolnego 2015/2015 w placówkach oświatowych należących do Miasta Grybowa. Zakończenie roku szkolnego do doskonała okazja aby wyróżnić uczniów, którzy w okresie całego roku systematycznie pracowali, czego dowodem są świadectwa z wyróżnieniem wręczane w tym dniu. Na uznanie zasłużyli również uczniowie, którzy w roku szkolnym 2015/2016 nie opuścili ani jednej godziny, tym samym uzyskując 100 % frekwencję. Wszystkim wyróżnionym zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, oraz symboliczne nagrody. Podziękowania zostały skierowane również do dyrektorów wszystkich placówek oświatowych z terenu naszego miasta, a za ich pośrednictwem dla całego grona pedagogicznego, za włożony trud w edukację grybowskiej młodzieży. Na zakończenie zostały przekazane życzenie spokojnych wakacji oraz przede wszystkim spędzonych bezpiecznie.
W dniu dzisiejszym pragnę państwa serdecznie poinformować o wykonywanych zadaniach mających charakter inwestycyjny.
Zadanie budowy chodnika dla pieszych przy DK-28 w osiedlu Sośnie od początku osiedla do granicy miasta, oraz w osiedlu Śródmieście od ul. Kazimierza Wielkiego do granicy miasta – został wyłoniony wykonawca projektu, obecnie trwają prace projektowe, o terminie zakończenia poinformuję państwa bezzwłocznie.
Na podobnym etapie są prace dotyczące zadania termomodernizacji budynku Gimnazjum w Grybowie oraz budynku przy ul. Kościuszki gdzie obecnie znajduje się NZOP „BOMED” Sp. z o.o.
W trakcie jest przygotowane postępowanie na wykonanie prac projektowych dotyczących rozbudowy sieci wodociągowej na ul. Turystycznej i ul. Zdrojowej, ponadto na wykonanie prac projektowych dotyczących rewitalizacji przestrzeni parku miejskiego w Grybowie.
Dzisiejsza uchwała dotycząca zmiany budżetowej pozwoli nam rozpocząć prace dotyczące wykonania projektu sieci wodno-kanalizacyjnej na osiedlu Biała Wyżna po prawej stronie rzeki, ponadto pozwoli nam rozpocząć prace projektowe dotyczące rewitalizacji przestrzeni parku miejskiego w Grybowie.
W sprawie zadania dotyczącego stabilizacji osuwiska przy ul. Chłodnej. Został wykonany projekt geologiczny, który został złożony w celu uzgodnień do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu (sugerowane zabezpieczenie w postaci gwoździowania oraz odwodnienia terenu). Planowany termin odbioru gotowej dokumentacji to okres do dwóch miesięcy. Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy z NFOŚiGW na wykonanie projektu zabezpieczenia osuwiska oraz ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy projektu zadania.
W sprawie oświetlenia na ul. Spokojnej wysłane zostały zapytania o cenę na budowę oświetlenia ulicznego. W tym przypadku będziemy realizować pilotażowy odcinek oświetlenia typu LED
W dniu dzisiejszym przedstawiony został Państwu również projekt uchwały dotyczący WPF a dokładnie realizacji zadania majątkowego jakim jest zakup bojowego samochodu strażackiego dla jednostki OSP GRYBÓW BIAŁA. Wielokrotnie Państwa informowałem i prezentowałem zadanie dotyczące zakupu tego samochodu. Zwracam się do państwa radnych z prośbą o podjęcie stosownej uchwały, która umożliwi nam realizację tego zadania w latach następnych.
Pragnę państwa poinformować, oraz przypomnieć, iż 2 maja br. złożyliśmy kartę projektu do Subregionu Sądeckiego w ramach 5 osi priorytetowej pn. OCHRONA ŚRODOWISKA, działanie 5.3 Ochrona zasobów wodnych, poddziałanie 5.3.2. Gospodarka wodno–kanalizacyjna.
Przedmiotem projektu jest rozbudowa mechaniczno–biologicznej oczyszczalni ścieków „RÓWNIE” dla miasta Grybowa w miejscowości Biała Niżna do przepustowości 600 m3 /d wraz z modernizacją kolektora głównego w miejscowości Grybów.
Całkowita wartość zadania szacowana jest na kwotę 5 298 300,00 zł, zaś wnioskowane dofinansowanie to kwota 3 655 000,00 zł.
Karta została pozytywnie zweryfikowana w trakcie oceny formalnej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski WM. W dniu 4 lipca 2016 roku karta projektu uzyskała wysoką ocenę na forum subregionu sądeckiego i tym samym projekt został zarekomendowany do dalszego procedowania.
Pragnę podkreślić i zarazem przypomnieć, o czym mówiłem wielokrotnie, że jest to zadanie priorytetowe i powiedziałbym najważniejsze jeżeli chodzi o gospodarkę wodno–ściekową naszego miasta.
Oczyszczalnia w obecnej chwili jest przepraszam za wyrażenie w fatalnym stanie, pracując na jednym reaktorze i na pełny zegar jest bardzo przeciążona i stwarza zagrożenie wystąpieniem awarii technicznej. Przy obecnym stanie jej usunięcie będzie niemożliwe z uwagi na brak drugiego reaktora. W tym miejscu należy ponadto podkreślić, że nie jest ona w stanie przyjąć większej ilości ścieków. Biorąc powyższe pod uwagę i planując rozbudowę dalszej części sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej musimy przede wszystkim bardzo poważnie myśleć o rozbudowie oczyszczalni ścieków RÓWNIE.
Na zakończenie pragnę państwa poinformować, iż w dniach od 8 do 15 lipca 2016 roku mieszkaniec Gminy Krasne – Pan Paweł Pabian podejmuje oficjalną próbę najszybszego pokonania Niebieskiego Szlaku Karpackiego biegnącego z naszego Miasta Grybowa do stolicy Podkarpacia – Rzeszowa.
Pan Paweł Pabian – Ultra Maratończyk chce pokonać dystans 450 km w 150 godzin tj około 6 dni w samotności i bez pomocy z zewnątrz. Zakończona sukcesem wyprawa przejdzie do historii jako PIERWSZA tego typu na Niebieskim Szlaku Karpackim. Pan Paweł Pabian jest trenerem umiejętności osobistych, zapalonym miłośnikiem gór i Przewodnikiem Górskim z uprawnieniami na cały teren Beskidów. Jest Prezesem Akademickiego Oddziału PTTK w Rzeszowie i prowadzi własną firmę szkoleniowo- turystyczną. Na swoim koncie ma zdobycie najwyższego szczytu Alp Mont Blanc (4.810 m.n.p.m) oraz położonego w Kirgistanie szczyt Pik Lenina o wysokości 7.134 m.n.p.m. Największym Jego wyczynem jest 13 miejsce (na ponad 700 uczestników) w 100 kilometrowym maratonie na orientację po Beskidzie Wyspowym. Pan Paweł Pabian przyjedzie do Grybowa w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych (ok. godz. 16.00)
Start na wyprawę zaplanowany jest o świcie w piątek – 8 lipca 2016 r z miejsca znajdującego się w okolicy Parku (koło tunelu) i ulicy Zdrojowej – tj. z miejsca początku Niebieskiego Szlaku Karpackiego. Celem wyprawy jest zwrócenie uwagi na Niebieski Szlak Karpacki. Pan Paweł Pabian chce swoim wyczynem zachęcić wszystkich do uprawiania turystyki pieszej i poznania piękna Beskidów.
To wszystko co zostało przygotowane.
Sprawozdanie zawierało informację z okresu międzysesyjnego.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za uwagę.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda