Grybów, dn. 2015.10.01
Witam wszystkich zebranych na obradach XII sesji Rady Miejskiej w Grybowie.
PANIE PRZEWODNICZĄCY,
WYSOKA RADO,
SZANOWNI GOŚCIE.
Na początku chciałem państwa poinformować iż w dniu 15 września zmarł pracownik firmy , Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Pan STANISŁAW GUCWA.
Ś.P. Stanisław był naszym długoletnim pracownikiem. Bardzo proszę o uczczenie minutą ciszy śmierć naszego kolegi.
Dziękuję bardzo.
Dziękuję wszystkim obecnym za udział w pogrzebie.
W dniu dzisiejszym przyjmujemy informację z wykonania budżetu za I półrocze 2015 roku.
To także czas pewnych podsumowań z wykonywanej pracy.
Po objęciu przeze mnie stanowiska Burmistrza Miasta Grybów w miesiącu grudniu ubiegłego roku przystąpiliśmy do pracy której efekty powoli są widoczne lub dopiero będą.
Do prac wykonanych lub prac w trakcie możemy zaliczyć wykonanie analizy sieci wodno-kanalizacyjnej tzw. „modelu matematycznego”, zlecenie wykonania dokumentacji i projektu rozbudowy oczyszczalni ścieków, czy też stworzenia Lokalnego Program Rewitalizacji Miasta.
W roku bieżącym Miasto Grybów przystąpiło do Lokalnej Grupy Działania „KORONA SĄDECKA”. Efektem uczestnictwa w Lokalnej Grupie jest przygotowywanie kart projektów proponowanych do realizacji w ramach „LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU DLA LGD KORONA SĄDECKA”.
Jednak niewątpliwie największym obecnie zadaniem inwestycyjnym jest „Termomodernizacja Szkoły Podstawowej Nr 1” wraz z dociepleniem dachu i wymianą pokrycia dachowego. Obecnie trwają prace wykończeniowe przy tzw. „I etapie” czyli pracami na dachu, ukończona jest również sala gimnastyczna wraz z wymianą okien, oraz trwają jeszcze prace przy ociepleniu budynku. Wszystko wskazuje na to, że wcześniej zakładany termin ukończenia prac zostanie dotrzymany.
Wykonano roboty związane z pielęgnacją i wycinką drzew na cmentarzu komunalnym w Grybowie.
Do inwestycji zaliczyć można prace remontowe wykonane na stadionie miejskim w Grybowie gdzie m.in. wykonano remont schodów oraz remont miejsc siedzących na trybunach, wymalowano ogrodzenie boiska sportowego oraz wykonano bramę wjazdową, odchwaszczono bieżnię, wykonano dodatkowo wiele drobnych napraw, które zdecydowanie poprawiły wygląd tego obiektu. Przy pracach remontowych pomagali zawodnicy klubu sportowego którym serdecznie dziękuję.
Wybudowano również ogrodzenie przy placu zabaw który znajduje się w parku miejskim w Grybowie. Dodatkowo wyremontowano elementy placu zabaw, został ułożony chodnik wewnątrz obiektu, wyremontowano znajdujące się tam ławki, poprawiono zewnętrzną estetykę tego obiektu.
Remont miał na celu przede wszystkim poprawę wizerunku placu zabaw, ale przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa znajdujących się tam dzieci, miał też na celu stworzenie miejsca przytulnego dla osób spędzających na tym terenie swój wolny czas.
Wybudowano również ogrodzenie przy placu zabaw który znajduje się w parku miejskim w Grybowie. Dodatkowo wyremontowano elementy placu zabaw, został ułożony chodnik wewnątrz obiektu, wyremontowano znajdujące się tam ławki, poprawiono zewnętrzną estetykę tego obiektu.
W przedszkolu za zgodą Marszałka Województwa Małopolskiego została utworzona dodatkowa sala do zajęć lekcyjnych. Dzięki temu na rok szkolny 2015/2016 przyjętych zostało 65 dzieci. Pragnę przypomnieć iż całe Przedszkole dotychczas dysponowało 75 miejscami. Sami Państwo widzicie jak wielka jest skala potrzeb w tej instytucji.
Wykonano wiele prac związanych z utrzymaniem zieleni, stworzono wiele zielonych skwerów dotąd nie zauważanych. Na bieżąco utrzymywana jest czystość i porządek na ulicach i wewnątrz osiedli. Nie było by to możliwe gdyby nie bardzo dobra grupa pracowników którzy bezpośrednio podlegają burmistrzowi.
Wykonano również remont boisk sportowych w Osiedlu Biała Wyżna oraz ul. Na Stoku.
Zakupiono nowe siatki do gry w piłkę nożną, oraz sprzęt sportowy dla mieszkańców Białej Wyżnej. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować młodym mieszkańcom os. Biała Wyżna za pomoc przy malowaniu bramek i pracach ziemnych.
Wybudowano odcinek drogi asfaltowej na oś. Sośnie, została również wybudowana przez GDDKiA wysepka autobusowa na tymże osiedlu.
Zrealizowano lub jest w trakcie realizacji kilka projektów tzw. miękkich. Zaliczyć do nich można projekt „JUŻ PŁYWAM” dzięki któremu z nauki pływania skorzystało 15 dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr.2 w Grybowie, oraz korzysta obecnie 30 dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr. 1 w Grybowie, zrealizowano również zadanie pn. „CZYSTE POWIETRZE – ZDROWI MIESZKAŃCY” program edukacji ekologicznej mieszkańców Miasta Grybowa ,zrealizowano również projekt pn. „BEZPECZNY STRAŻAK” którego głównym celem był zakup umundurowania dla strażaków ochotników z naszej jednostki, oraz realizowany jest szwajcarski projekt pn. ”LOKALNE INICJATYWY NA RZECZ ROZWOJU REGIONALNEGO POWIATU GORLICKIEGO I NOWOSĄDECKIEGO” Głównym celem tego projektu jest aktywizacja osób bezrobotnych, oraz organizacja nowych miejsc pracy dla sektora publicznego.
Wszystkie wymienione zadania były możliwe dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu w większości ze środków krajowych.
Jak już wcześniej wspominałem po wykonaniu karty osuwiskowej, otrzymaniu pozytywnej opinii geologicznej, oraz podpisaniu w Warszawie umowy z NFOŚiGW, w miesiącu wrześniu otrzymaliśmy promesę na wykonanie dokumentacji związanej z umocnieniem osuwiska przy ulicy CHŁODNEJ. Wielkość dofinansowania do projektu to 90% wartości zadania, a 10% wkładu własnego. Obecnie jesteśmy w trakcie pozyskania wykonawcy tego projektu
Zorganizowano wiele imprez sportowych, na wszystkich turniejach walczono o puchar Burmistrza Miasta Grybowa.
M.in. był to międzynarodowy turniej piłki siatkowej dziewcząt, turniej w kickboxingu, walentynkowy turniej piłki siatkowej małego pola, turniej piłki siatkowej plażowej, turniej piłki nożnej na boisku ORLIK 2012, turniej tenisa ziemnego czy też turniej strzelectwa sportowego.
Odbyło się kilka imprez kulturalnych takich jak święto 3 maja, powrót do obchodów dnia Wojska Polskiego, obchodzony był jubileusz 25 lecia powstania samorządu miasta Grybowa, oraz jedna z ostatnich tygodni impreza pn. „JESIEŃ GRYBOWSKA” połączona z obchodami 675 lecia lokacji naszego miasta.
Był to blok imprez trzydniowy, z czego pierwszy dzień był DNIEM SPORTU dla dzieci i młodzieży z grybowskich szkół, natomiast następne dwa dni to impreza plenerowa na placu targowym przy stadionie miejskim.
Przy tej okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy pracowali przy organizacji tejże imprezy.
Podziękowania składam Pani Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Pani Stanisławie Morańda, Księdzu proboszczowi za odprawioną mszę św., dziękuję strażakom, Dyrektorom szkół ,nauczycielom, opiekunom, dziękuję dzieciom oraz młodzieży z Grybowskich szkół, dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego oraz najbliższym moim współpracownikom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Impreza była możliwa dzięki hojności naszych sponsorów , a w szczególności pragnę zaznaczyć iż partnerem tego zadania był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu do tego zadania i pozyskaniu odpowiedniej ilości sponsorów, a w szczególności niektórych którzy zaskoczyli nawet i mnie samego, impreza została sfinansowana bez zaangażowania środków własnych.
Powrót do tradycji „JESIENI GRYBOWSKIEJ” powstał na początku mojej kadencji i będzie kontynuowany co roku jako impreza cykliczna połączona z imprezami towarzyszącymi które dały swój początek tego roku, a były nimi „I PRZEGLĄD TAŃCA NOWOCZESNEGO GRYBÓW 2015” czy też „I ZLOT SAMOCHODÓW ZABYTKOWYCH ORAZ MOTOCYKLI GRYBÓW 2015”.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim współorganizatorom tegorocznej imprezy.
Zakończył się również cykl corocznych spotkań i wyjazdów międzynarodowych organizowanych z racji podpisania współpracy między miastami partnerskimi.
Pragnę przypomnieć iż w miesiącu lipcu miała miejsce wizyta w miejscowości NIRTELEK na WĘGRZECH.
Jednym z ostatnich był wyjazd do słowackiego miasta Vel’ki Saris. Podczas tego wyjazdu zostało podpisane pamiątkowe porozumienie o współpracy naszych miast z okazji 10 rocznicy powstania tego przedsięwzięcia. Przy podpisywaniu tego dokumentu obecni byli burmistrzowie, którzy byli autorami współpracy międzynarodowej naszych miast. Miasto Grybów było reprezentowane przez ówczesnego Burmistrza Miasta Pana Wojciecha Ślusarczyka.
Podczas wizyty odbyło się także krótkie spotkanie robocze obecnych włodarzy miast, na którym wstępnie ustalono nowe zasady wymiany międzynarodowej na przyszłe lata. Wizycie towarzyszył koncert, który odbył się w mieście Preszów z okazji obchodów JESIENI PRZESZOWSKIEJ, na którym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie. Pani Dyrektor oraz opiekunowi Panu Mirosławowi Kawie składam serdeczne podziękowania za przygotowanie tego występu gdzie prace trwały już od wczesnej wiosny.
Na zakończenie pragnę jednoznacznie podkreślić, iż zmiana organizacji ruchu na osiedlu Równie to nie pomysł i tutaj zacytuję niektórych „MĄDREGO BURMISTRZA” lecz wręcz przeciwnie inwestycja ta została wykonana na wniosek mieszkańców tego osiedla i w uzgodnieniu z Zarządem Osiedla Śródmieście II. W tej sprawie poza wnioskiem mieszkańców odbyło się kilka wspólnych zebrań, została wykonana tzw. „ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU”, która w ostateczności została zatwierdzona przez mieszkańców tego osiedla.
W miesiącu wrześniu do tut. urzędu wpłynęło postanowienie o odrzuceniu pozwu.
Na tym pragnę zakończyć dzisiejsze sprawozdanie.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA UWAGĘ.
Bardzo proszę Panią Mecenas Lucynę Gąsiorowską o zreferowanie stanu sprawy dotyczącej otrzymanego postanowienia.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda